Ďalšie banky spúšťajú okamžité platby. Patríte medzi ich klientov?

  • Okamžité platby môžu využívať klienti ďalších dvoch slovenských bánk.
  • Jedna z nich spustila službu len v obmedzenom režime.
  • Prečítajte si, ktoré banky ponúkajú len prijímanie a ktoré aj odosielanie rýchlych platieb.
Novinky Ďalšie slovenské banky spustili okamžité platby
Ďalšie slovenské banky spustili okamžité platby. Zdroj: shutterstock.com/MAYA LAB
BitmarketsOkazio mobil

Ak patríte medzi klientov Prima banky alebo Privatbanky, môžete sa tešiť na novú službu. Sú ňou okamžité platby. Od začiatku novembra obe tieto slovenské banky rozšírili svoju ponuku o možnosť rýchlych finančných prevodov. Každá banka však novinku spustila iným spôsobom. O téme ako prvý informoval portál Živé.

Rýchlosť a dostupnosť 24/7

Okamžité platby, ktoré trvajú len niekoľko sekúnd, sú pre klientov dostupné nonstop vrátane víkendov a sviatkov. Tieto prevody už fungujú v mnohých bankách po celom Slovensku a sú čoraz populárnejšie.

Prima banka teraz taktiež zaviedla kompletné služby na prijímanie i odosielanie, čo znamená, že klienti môžu peniaze dostávať aj posielať kedykoľvek v priebehu okamihu.

Naopak, Privatbanka zatiaľ umožnila takéto platby len prijímať, pričom odosielanie plánuje spustiť neskôr. Malo by to byť v priebehu roka 2025.

Výzvy pre banky. Implementácia nie je jednoduchá

Pre banky je zavedenie okamžitých platieb technicky náročné, najmä pokiaľ ide o ich odosielanie. Táto zložitosť je hlavným dôvodom, prečo niektoré banky zatiaľ ponúkajú len obmedzené funkcie.

Prijímanie aj odosielanie okamžitých platieb v súčasnosti ponúkajú:

Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka, Raiffeisenbank, Fio banka, Oberbank, J&T Banka, Prima banka.

Ostatné slovenské banky službu spustili len v obmedzenom režime alebo ešte vôbec. Prijímanie okamžitých platieb ponúka ČSOB banka, odosielať ich budú môcť jej klienti až v budúcom roku. Rovnako je na tom aj Privat banka. UniCredit Bank chce službu spustiť v najbližších mesiacoch, ale postupne.

mBank, 365.bank, Štátna pokladnica a Poštová banka budú ponúkať okamžité platby až v budúcom roku.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nové pravidlá z Bruselu

Európska únia zaviedla povinnosť implementovať okamžité platby, čo vytvorilo tlak na všetky európske banky.

Lehota na zavedenie služby

Podľa prijatých pravidiel musia banky umožniť prijímanie okamžitých platieb do 9. januára 2025, pričom povinnosť ponúkať aj odosielanie začne platiť od 9. októbra 2025.

Slovensko je súčasťou európskej siete okamžitých platieb, ktorá zahŕňa viac ako tridsať krajín. Tieto pravidlá znamenajú, že aj slovenskí klienti budú môcť vykonávať okamžité prevody do ďalších štátov, ktoré sú súčasťou tohto systému.

Výhoda okamžitých platieb spočíva v tom, že sú rýchle, dostupné kedykoľvek a súčasťou základných balíčkov vo väčšine bánk. Klienti tak nemusia čakať na pracovné dni či bankové hodiny, aby sa ich peniaze dostali k prijímateľovi.

Pre niektorých to môže znamenať významné zjednodušenie finančných transakcií, ktoré môžu byť kľúčové pri podnikaní alebo v prípade nečakaných situácií.

Solaxy PC bannerBest Wallet mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.