Dajte na svoje pocity, pomôže vám to pri tradingu aj v živote

Novinky Kryptomeny už nepredstavujú také riziko
Kryptomeny už nepredstavujú také riziko. Zdroj: Shutterstock.com/eamesBot
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Svet je úžasné miesto a my žijeme v úžasnej dobe plnej nových technológií a nádeje v lepší život. Naša spoločnosť však má aj svoje problémy a výzvy. Mnoho z nich sa mimochodom snažia riešiť kryptomeny. Jedným z problémov, ktorým čelíme, je, že mainstreamový obraz spoločnosti často neprikladá našim pocitom príliš veľký význam. A to už od ranného detstva, kedy sa naša osobnosť ešte len začína dotvárať.

Neignorujme svoje pocity

Keď pocitom načúvame, môžeme na ich základe aj konať. Sú prostriedkom, ktorým s nami komunikuje naše podvedomie, telo a možno aj duša. Či už duša v zmysle určitého jadra človeka, ktoré je nesmrteľné, alebo len akási naša vnútorná časť, ktorá v nás vyvoláva túžbu po dobre a kráse, a pôsobí tak ako protipól k chladnej rozumovej časti našej osobnosti.

Pocity vám tak môžu veľmi veľa povedať a často vám pomáhajú nájsť odpovede na rôzne otázky. Varujú vás pred hrozbami a vecami, ktoré vám škodia alebo sa vám nepáčia, ale aj napriek tomu ich robíte a pod. Vaša intuícia k vám môže prostredníctvom pocitov prehovárať napríklad aj počas tradingu.

Venujme im pozornosť, pretože naše pocity sú dôležité. To, ako sa cítime, má obrovský vplyv na naše šťastie (vlastne je to do istej miery to isté), na kvalitu našej práce, úspechy v tom, čo robíme. Pocity ovplyvňujú náš vnútorný svet aj to, ako sa chováme navonok. Ak ich počúvame, môžu do istej miery ovplyvniť tiež naše rozhodovanie, náš postup dopredu v osobnom rozvoji a v neposlednom rade náš fyzický aj psychický zdravotný stav.

Prečo by to niekto robil?

To je celý rad dôvodov a dalo by sa asi pokračovať. Ponúka sa preto logická otázka, prečo by vlastne niekto mal svoje pocity ignorovať, že? Príčin však môže byť hneď niekoľko. My si uvedieme tri:

  • strach,
  • okolité vplyvy
  • a stratu tejto kompetencie v detstve.

Strach

Môže to byť napr. strach z toho, že keď niečo urobíte či naopak neurobíte, nedopadne to dobre, alebo z toho budú nejaké nepríjemnosti a problémy. Aj strach je samozrejme pocit, ale keď hovoríme, aby ste počúvali svoje pocity, máme na mysli tie vnútorné. Aby som objasnil ten rozdiel, uvediem príklad.

Povedzme, že sa venujete tradingu, prezeráte si napríklad graf Bitcoinu, vypnete na chvíľu vedomú časť mysle, upokojíte sa a ovládne vás určitá jemná istota, že všetko sedí a mali by ste hneď otvoriť pozíciu. Ak sa v ten moment ozve strach z toho, že to nevyjde a vy utrpíte stratu, môže vám to zabrániť v realizácii pomerne intuitívneho tradu. Alebo naopak, pocítite tichú intuíciu, že máte ísť od toho, ale vaša chamtivosť (FOMO) to prebije…

Okolie

V závažnej situácii sa ocitáte, keď vás niekto vo vašom okolí začne presviedčať o nutnosti niečoho, čo sami robiť nechcete, pretože z toho nemáte dobrý pocit. Môže to byť konkrétna osoba alebo nejaká norma či spoločenský štandard, pričom sa od vás očakáva, že sa podľa neho budete riadiť.

Bohužiaľ, ani zďaleka nie sú všetky väčšinovo prijímané názory a dogmy správne, a už vôbec nemusia byť v súlade s vašimi pocitmi. Počúvať vlastné pocity v tomto prípade môže znamenať bojovať s vnútenými názormi a vzorcami správania.

Doprajte autonómiu svojim deťom

To, akým spôsobom doposiaľ pristupujeme k deťom, hoci sa inak považujeme za vyspelú spoločnosť, bude v budúcnosti nepochopiteľné približne tak, ako si dnes nedokážeme vysvetliť, ako je možné, že celý civilizovaný svet schvaľoval otrokárstvo a dovoz ľudí z menej rozvinutých krajín s takou samozrejmosťou, s akou si ideme do obchodu nakúpiť zeleninu.

Tretím dôvodom, prečo by niekto nepočúval svoje pocity, je, že mu túto kompetenciu niekto odobral v detstve. Dieťa sa narodí ako svojbytná zvedavá bytosť, ktorá sa teší z každého momentu a prakticky všetok čas trávi učením sa nových vecí. Považujem preto za jeden z najväčších civilizačných zločinov, s akou samozrejmosťou deťom túto autonómiu odoberáme.

Keď deťom od najútlejšieho veku odoberieme ich kompetencie a zbavíme ich práva rozhodovať o tom, čo sa budú kedy učiť, kedy budú jesť, spať, či dokonca či môžu ísť na záchod, je to nedôstojné a v zásade aj protiústavné. Raz z nich vyrastú dospelí ľudia, ktorých niekto systematicky odnaučil prikladať dôležitosť vlastným pocitom a prianiam. To všetko v mene ústavného vzdelania a slepej poslušnosti k štátnemu aparátu, bez ohľadu na stav, v ktorom sa nachádza.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.