Črtá sa vznik novej svetovej meny skupiny BRICS

  • BRICS môže v budúcnosti vytvoriť svoju vlastnú menu
  • Nová mena má priamo konkurovať americkému doláru
  • Prijatie novej meny by zásadne zmenilo globálny finančný systém
Novinky Nová mena BRICS je na spadnutie
Nová mena BRICS je na spadnutie. Zdroj: shutterstock.com/plavi011/lucky_xtian
Memex PC bannerMind of Pepe mobil

Na poslednom zasadnutí skupiny krajín BRICS padla otázka vytvorenia vlastnej meny. Avšak niektorí členovia obhajujú používanie národných mien, uvádza správa News Bitcoin. Vytvorenie vlastnej meny bude zrejme vyžadovať jednotný súhlas všetkých členov a preto nie je isté, či k realizácii vôbec dôjde.

Vlastná mena BRICS je stále v hre

Iránsky námestník ministra zahraničných vecí pre ekonomickú diplomaciu Mehdi Safari na stretnutí vyjadril presvedčenie, že v budúcnosti sa spoločná mena stane skutočnosťou. Rovnako považuje za dôležité zamerať sa na bankovú a finančnú stabilitu a platobné systémy, ktoré pomôžu vytvoriť zázemie na sformovanie spoločnej meny.

Správy o vytvorení spoločnej meny skupiny BRICS vôbec nie sú novinkou. Začali sa objavovať už v minulom roku bezprostredne po tom, čo sa skupina rozrástla o ďalších 6 členov – Argentínu, Egypt, Etiópiu, Irán, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty. Krajiny sa ale dohodli na tom, že namiesto vlastnej meny budú presadzovať používanie národných mien s cieľom zbaviť sa dolárovej závislosti.

Nová mapa BRICS 2024

Nová mapa BRICS 2024. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

Zatiaľ nie je potvrdené, že BRICS bude mať svoju vlastnú menu a zrejme sa toho nedočkáme ani v najbližšom období, ak vôbec. Napriek tomu členské krajiny presadzujú antidolárovú politiku od kedy západné krajiny uvalili na Rusko sankcie po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Myslíte si, že BRICS napokon vytvorí vlastnú menu?

Mnohé menšie ekonomiky na svete prevažne v Ázii sa prizerali tomu, ako Rusko doplácalo na sankcie kvôli dolárovej závislosti. Rusko sa tak stalo odstrašujúcim príkladom. Napriek tomu je dodnes dolár globálnou rezervnou menou a aj krajiny, ktoré sa snažia o dedolarizáciu majú stále najväčšie rezervy práve v amerických dolároch.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nové mena by zmenila finančný systém

Ešte koncom roka ruský ex-minister financií Sergej Glazjev uviedol, že nová mena je technicky hotová a čaká len na politické schválenie krajín zoskupenia BRICS. Nie všetci členovia ale majú rovnaký názor. O čosi opatrnejšie v tejto otázke sú krajiny ako Čína, India a Juhoafrická republika.

Nová mena BRICS má priamo konkurovať doláru a má byť založená na koši národných mien zoskupenia. Podporená devízovými komoditami údajne sľubuje maximálnu stabilitu a atraktívnosť aj pre krajiny mimo zoskupenia. Len pôvodných 5 členov predstavuje viac ako štvrtinu globálnej ekonomiky a približne 42 % svetovej populácie. Takže vytvorenie vlastnej meny by zásadne zmenilo finančný systém vo svete.

Mohlo by ťa zaujímať: BRICS chce zmeniť svet na nepoznanie

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.