Čoskoro príde obdobie veľkého znižovania úrokových sadzieb

  • FED neznížil úrokové sadzby vyše 4 roky.
  • Najbližšie zasadnutie FED-u sa koná 30. a 31. júla.
  • ECB už úrokovú sadzbu znížila o 0,25 %.
Ekonomika Úrokové sadzby čoskoro klesnú
Úrokové sadzby čoskoro klesnú. Zdroj: shutterstock.com/ilolab/Alexandros Michailidis
Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil

Investori po celom svete upriamujú pozornosť na najbližší monetárny míting Americkej centrálnej banky (FED), ktorý sa uskutoční 30. a 31. júla. Na stretnutí sa totiž môže rozhodnúť o prvom znížení úrokovej sadzby v USA, uvádza správa Bitcoinsistemi. Len pre predstavu FED naposledy znížil úrokovú sadzbu v marci 2020.

FED môže prvýkrát za 4 roky znížiť úrokovú sadzbu

V súčasnosti podľa údajov CME Group existuje pomerne nízka šanca, že FED na najbližšom stretnutí zníži úrokovú sadzbu. Napriek tomu s odstupom času sa viera v tento krok zvyšuje. Brzdí ju však inflácia, ktorá nevie klesnúť pod inflačný cieľ 2 %. Je ale otázka času kedy znižovanie úrokových sadzieb začne.

Zaujímavým faktom je, že zatiaľ čo FED stále ani raz neznížil úrokovú sadzbu, Európska centrálna banka (ECB) sa už k tomuto kroku odhodlala, keď v júni došlo k zníženiu o 0,25 % na súčasnú úroveň 4,25 %. Len pre porovnanie, úroková sadzba v USA dosahuje 5,25 – 5,50 %. V minulosti totiž platilo, že ECB vždy čakala na rozhodnutia FED-u a až tak nasledovala monetárnu politiku. Teraz ale nastala presne opačná situácia.

Úroková sadzba v eurozóne

Úroková sadzba v eurozóne. Zdroj: Tradingeconomics

Nezamestnanosť v USA

Vysoké úrokové sadzby vplývajú na nezamestnanosť. Miera nezamestnanosti v USA čoskoro prekročí hranicu Sahmovho pravidla. Sahmovo pravidlo, ktoré vypracovala ekonómka Claudia Sahmová naznačuje, že riziká recesie závisia od zvýšenia nezamestnanosti o 0,5 percentuálneho bodu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Úrokové sadzby už neklesnú na nulu

Najbližšie monetárne zasadnutie ECB sa koná podľa harmonogramu 12. septembra 2024. To znamená, že v eurozóne sa zníženia úrokovej sadzby skôr určite nedočkáme. A celkovo proces znižovania bude dlhodobý a nenastane okamžite. Či už hovoríme o FED-e, alebo ECB.

To, že úrokové sadzby začnú čoskoro klesať je len otázka času. Skôr by nás malo zaujímať kde v najbližších rokoch narazia na dno. Je totiž vysoko pravdepodobné, že už sa nevrátia na hodnoty blízke nule, ale môžu sa ustáliť niekde okolo hranice 2 až 2,5 % a nižšie už nepôjdu. Z tohto dôvodu sa čakanie na extrémne nízke úrokové sadzby, na aké sme boli zvyknutí pred Covid pandémiou neoplatí.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.