Napriek uvoľňovaniu lockdownov na banky po celom svete stále tvrdo aktuálna finančne-ekonomicko-pandemická kríza a aby si udržali svoje zisky pri nulových úrokových sadzbách od centrálnych bánk, musia siahať ku stále nepríjemnejším riešeniam. Inými slovami, centrálne banky už normálnym bankám nedávajú úroky za držanie peňazí a tie teraz začínajú kasírovať svojich klientov. V praxi to potom vyzerá tak, že na účte máte peniaze a tie vám pomaličky miznú.
Tento nešvár v Európe prišiel najprv do Nemecka, kde niektoré banky začali účtovať negatívne úroky za vklady už v priebehu minulého roka. Teraz sa na kasírovanie môžu „tešiť” aj Slováci.
Tip redakcie: Kvôli týmto chybám väčšina ľudí prerobí na kryptomenách – Ako sa im vyhnúť?
Negatívne úrokové sadzby v bankách – čo to je a prečo im musím platiť za to, že majú moje peniaze?
Aby sme si to zhrnuli, tak vy dáte banke peniaze, tá na nich následne zarába vďaka pôžičkám a konzervatívnym investíciám do dlhopisov či akciových indexov a vám ešte zoberie peniaze.
Znie to nepríjemne? To teda áno. Väčšinou je to tak, že ak niekomu požičiate peniaze, vráti vám ich aj s úrokmi. To však, bohužiaľ, v dnešnom svete neplatí. Možno preto, že náš finančný systém je nastavený úplne nezmyselne a namiesto toho, aby slúžil nám, obyčajným pracujúcim ľuďom, nás iba ožobračuje.
Na Slovensku vládne mylná predstava, že peniaze, ktoré máte v banke, sú vaše a ak nimi platíte, nelíši sa to od platenia bankovkami. Realita je však iná. V skutočnosti banku môžete iba požiadať, aby peniaze na vašom účte poslala obchodníkovi a ak spĺňate všetky podmienky, vašej žiadosti vyhovie.
Viete že: Bitcoin zatiaľ ako mena zlyháva, ale hodnotu uchováva lepšie, ako zlato
Štátne meny vs. Bitcoin – v čom je rozdiel a aké sú ne/výhody?
Decentralizované kryptomeny, ako Bitcoin či Ethereum, fungujú inak. Tieto verejné transakčné siete nerobia rozdiely medzi jednotlivými užívateľmi a jedinou podmienkou na poslanie Bitcoinov je zaplatenie poplatku. Ten sa líši v závislosti na vyťaženosti siete.
Bitcoin ani Ethereum nemajú centrálnu banku, ktorá by neustále znehodnocovala hodnotu vašich peňazí. Európska Centrálna Banka v roku 2020 vytlačila viac než 1000 miliárd eur (jeden bilión). Celkovo je teraz v obehu viac než desať biliónov eur. To znamená, že v priebehu minulého roka vaše úspory stratili 10% svojej hodnoty! Videli ste niekedy banku, ktorá by vám dala 10% úrok p.a.? Asi ťažko.
Záhadné zmiznutie zakladateľa Bitcoinu v roku 2011 – Má 40 miliárd v BTC!
Štátne meny slúžia na okrádanie ľudí
Súčasný finančný systém okráda obyčajných ľudí a vlády účelovo nesprávne informujú o inflácii, aby zakryli svoju zlodejinu. Inflácia sa v súčasnosti počíta z ceny spotrebného koša (potraviny, toaleťák…) a ceny tohto zbožia skutočne veľmi nestúpajú. To je logické, veď tie bilióny idú niekde inde.
Bohatí za ne nakupujú nehnuteľnosti, akcie a technológie. Všimli ste si, ako v posledných desaťročiach rastú ceny bytov či pozemkov? Ako bohatnú veľké firmy s akciami na burze, zatiaľ čo drobní podnikatelia krachujú? Presne tam sú peniaze, ktoré tlačia centrálne banky. A to je hlavná nevýhoda štátnych mien.
Viete že: Každý používateľ Apple Pay môže po novom platiť kryptomenami!
Kryptomeny sú náročné na používanie
Tie internetové, ako Bitcoin, Ethereum alebo Litecoin, však nie sú úplne vo všetkom lepšie. Transakcie sú často dosť drahé, zaplatiť v obchode kryptomenami vôbec nie je jednoduché a každý je sám zodpovedný za bezpečnosť svojich mincí. Ak vám ich niekto ukradne, už vám ich nevrátia. Je koniec.
Banky často medzi nevýhody kryptomien uvádzajú aj ich volatilitu (teda kolísanie ceny). Ale zabúdajú dodať, že z dlhodobého hľadiska hodnota kvalitných kryptomien závratne stúpa a Bitcoin je najziskovejším aktívom posledného desaťročia so ziskom cca desať miliónov percent.
Viete o tom, že cena Bitcoinu už dosahuje neuveriteľných 50 000 dolárov? A všetko nasvedčuje tomu, že tento rok ešte bude rásť!
Ak aj vy chcete nakupovať Bitcoin, Ethereum a ďalšie kryptomeny, potrebujete si nájsť kvalitnú a bezpečnú burzu, ktorá vás neokradne na skrytých poplatkoch. My jednoznačne odporúčame Binance, kde okrem BTC nájdete široký výber ďalších virtuálnych mincí. Vytvorte si účet cez >>>tento odkaz<<< a získate doživotnú zľavu 5% na obchodné poplatky.