Coinbase recenzia: Návod, poplatky a skúsenosti

  • Coinbase je legitímna kryptomenová burza, ktorá sa dlhé roky zaraďuje medzi tie najväčšie.
  • Coinbase je jedna z najstarších kryptomenových búrz, zároveň je najväčšia v USA.
  • Recenzia Coinbase vás prevedie všetkými produktami a postupmi na platforme.
Portfólio produktov
90%
Poplatky
95%
Zákaznícka podpora
85%
Dôveryhodnosť
99%
Obchodné rozhranie
95%
Založenie účtu
90%
Bezpečnosť
99%
Coinbase logo
93%
Registrovať sa

Spotové obchodovanie

Coinbase poskytuje samostatnú platformu pre spotové obchodovanie, na ktorej nakupujete a predávate kryptomeny za trhovú najaktuálnejšiu cenu.

  • Spotová cena sa často označuje ako trhová alebo aktuálna cena aktíva.
  • Spotové obchodovanie je nakupovanie a predávanie kryptomien za ich aktuálnu cenu.
  • Coinbase ponúka spotové obchodovanie v jednoduchej a pokročilej verzii.

Po úspešnom vklade kapitálu na burzu Coinbase už môžeme prejsť na sekciu obchodného rozhrania. Burza ponúka dve možnosti – pre začiatočníkov a pokročilých obchodníkov. Obidve možnosti sa nachádzajú na tej istej platforme. Prepínate sa medzi nimi vľavo dole cez ikonku, ktorú vidíte dole na obrázku.

Prepínanie obchodnej platformy

Prepínanie obchodnej platformy. Zdroj: Coinbase

Jednoduchá obchodná platforma

Teraz si ukážeme obidve možnosti, ako obchodovať na burze Coinbase. Prvú nájdete v hlavnom menu pod názvom Trade. Táto platforma slúži na základné jednoduché obchody a vieme ju rozdeliť na dve sekcie:

  1. Výber kryptomeny – v tejto sekcii si vyberáte konkrétnu kryptomenu i kategóriu kryptomien.
  2. Zadávanie príkazu – zadávate tu nákupný alebo predajný príkaz za trhové ceny. Taktiež tu viete priamo konvertovať kryptomeny medzi sebou.
Jednoduchá obchodná platforma

Jednoduchá obchodná platforma. Zdroj: Coinbase

Pokročilá obchodná platforma

Pokročilá obchodná platforma je určená buď pre obchodníkov, ktorí plánujú aktívne obchodovať a využívať trendy na trhu, alebo pre tých, ktorí potrebujú pokročilé obchodné príkazy. Toto obchodné rozhranie vieme rozdeliť na 5 základných sekcií:

  1. Hlavička – nachádzajú sa tu všetky základné informácie o vami vybranej kryptomene a tiež nastavenie vášho profilu.
  2. Graf – sekcia, ktorá poskytuje detailný prehľad o aktuálnej spotovej cene kryptomeny. Viete tu využívať pokročilé indikátory a ukazovatele.
  3. Kniha objednávok – elektronický zoznam objednávok na nákup a predaj usporiadaný podľa cenovej hladiny a času. Je to účtovná kniha kryptomeny na burze. Nájdete tu i históriu zrealizovaných obchodov.
  4. Obchodné príkazy – najdôležitejšia sekcia pokročilého obchodného rozhrania. Zadávate tu nákupné a predajné objednávky.
  5. Prehľad vašich objednávok – v dolnej časti obchodnej platformy nájdete sekciu, kde vidíte usporiadané vaše obchodné objednávky. Viete ich filtrovať podľa toho, či sú otvorené, zrušené alebo zrealizované.
Pokročilá obchodná platforma

Pokročilá obchodná platforma. Zdroj: Coinbase

Skôr, než sa dostaneme ku zrealizovaniu konkrétneho obchodu, vysvetlíme si, aké základné obchodné príkazy viete používať na burze Coinbase. Na príkladoch si ukážeme, ako tieto príkazy fungujú. Burza ponúka tieto základné príkazy:

  • Market – jednoduchý príkaz, v ktorom nezadávate cenu, ale množstvo. Cena je vyplnená automaticky burzou, pretože je to vždy hodnota trhovej (spotovej) ceny.
  • Limit – rovnaký príkaz ako trhový, no s tým rozdielom, že cenu zadávate vy a líši sa od trhovej ceny.
  • Stop limit – ide o limit príkaz, ktorý sa zrealizuje vtedy, ak dosiahne vami určenú podmienku.

Market

Pri tomto príkaze nakupujete a predávate za aktuálnu spotovú (trhovú) cenu. Stačí vám zadať iba objem, resp. množstvo kryptomeny, ktorú chcete obchodovať. Market príkaz sa zrealizuje okamžite, nemusíte teda na nič čakať, a to vďaka tomu, že burza vašu objednávku spáruje s najlepšou aktuálnou protistranou.

Príklad

  • Price: aktuálna, vyplní ju automaticky burza.
  • Amount: nakupujeme 0,01 BTC, resp. predávame 0,01 BTC.
Market príkaz

Market príkaz. Zdroj: Coinbase

Limit

Limit príkaz vám umožňuje zvoliť si cenu, na ktorej chcete predávať alebo nakupovať. Po zadaní objednávky bude zaradená do knihy objednávok a vy budete musieť počkať, kým sa zobchoduje. To znamená, že trhová cena kryptomeny musí dosiahnuť vami zadanú cenu v limitnej objednávke. K zrealizovaniu tak môže dôjsť do minúty, ale aj vôbec.

Všeobecne platí, že čím je cena limitnej objednávky bližšie k trhovej cene, tým je šanca zrealizovania príkazu vyššia. Pri nákupe zadávame nižšiu cenu ako trhovú a pri predaji vyššiu. Chceme totiž nakupovať lacnejšie a predávať drahšie.

  • Ak plánujete v budúcnosti nakúpiť lacnejšie, než je aktuálna spotová cena, tak zadáte nákupný limitný príkaz.
  • Naopak, ak plánujete v budúcnosti predať drahšie, ako je aktuálna trhová cena, zadáte predajný limitný príkaz.

Príklad

  • Limit priceBitcoin stojí 61 000 USDC. Nakupujeme, ak cena klesne na 60 000 USDC a predávame, ak cena stúpne na 62 000 USDC.
  • Amount: nakupujeme aj predávame 0,01 BTC.
Limit príkaz

Limit príkaz. Zdroj: Coinbase

Stop limit

Keď sme používali limit príkaz, logika bola jasná. Pri náraste ceny sme predávali a pri poklese nakupovali. Ale čo ak chcete nakupovať za vyššiu cenu (ak cena prekoná dôležitú rezistenciu) alebo predávať za nižšiu cenu (ak cena prekoná support)? Práve pre takéto prípady nám poslúži stop limit príkaz. Vy totiž zadáte podmienku, kedy sa má limit príkaz otvoriť.

Podmienka, ktorú určujete, je pod názvom Stop price. Ak trhová cena kryptomeny v budúcnosti dosiahne túto hladinu, otvorí sa limit príkaz s limitnou cenou. Následne čakáte, kedy cena dosiahne aj túto limitnú cenu. Podmienka slúži na to, aby ste lepšie vedeli prispôsobovať svoje nákupy a predaje.

Príklad

  • Stop price: ide o podmienku – ak cena prekoná túto hodnotu, otvorí sa limitná objednávka.
  • Limit price: na tejto cene sa limitná objednávka zrealizuje.
  • Amount: množstvo kryptomeny, ktorú nakupujeme, resp. predávame.

Bitcoin sa obchoduje na cenovej hladine 61 000 USDC. Ak cena narastie na hladinu 62 000 USDC, vytvorí sa limitná objednávka na nákup s limitnou cenou 62 500 USDC. V tomto prípade veríme, že cena 62 000 USDC je dôležitá rezistencia, po ktorej prelomení bude cena Bitcoinu prudko stúpať.

Naopak, ak cena klesne na 60 000 USDC, vytvoríme limitnú objednávku na predaj s limitnou cenou 59 500 USDC. A Prečo by sme mali predávať za nižšiu ako trhovú cenu? Aby sme ochránili naše straty. Hladina 60 000 USDC je totiž významný support, po prelomení ktorého zrejme cena bude pokračovať v poklese. V oboch prípadoch obchodujeme 0,01 BTC.

Stop limit príkaz

Stop limit príkaz. Zdroj: Coinbase

  • Aké sú výhody používania Limit a Stop objednávok? Objednávky sú dobrou voľbou, ak chcete kupovať, resp. predávať, ale nie za každú cenu. Viete flexibilne nastaviť presné podmienky, kedy má dôjsť k otvoreniu nákupnej alebo predajnej objednávky, čo trhový príkaz neumožňuje.
  • Aké sú nevýhody používania Limit a Stop objednávok? Neexistuje žiadna záruka, že v budúcnosti dôjde k zrealizovaniu objednávky. Limitná objednávka sa začne plniť až vtedy, keď dosiahne stanovenú alebo lepšiu cenu. Táto cena však nemusí byť nikdy splnená. Aj keď vytvárate medzeru medzi limit a stop cenami, rozdiel (spread) nemusí niekedy stačiť. Vysoko volatilné kryptomeny môžu tento rozdiel preskočiť, a to predovšetkým vtedy, keď je spread malý.

Príklad na zadanie príkazu na Coinbase

Teraz si na názornom príklade ukážeme, ako vyzerá zrealizovaná objednávka. Z tohto dôvodu zadáme trhový príkaz, aby burza našu objednávku zrealizovala okamžite, a teda aby sme nemuseli čakať. Budeme nakupovať BTC za 7,53 USDC, ako vidíte na obrázku nižšie.

Nákup Bitcoinu

Nákup Bitcoinu. Zdroj: Coinbase

Po nákupe uvidíte zrealizovanú objednávku v dolnej sekcii. Ak by ste zvolili nákup cez limitnú alebo stop limit objednávku, taktiež by sa vám tu zobrazila, avšak pod statusom otvorená. Potom by ste ju v tejto sekcii vedeli aj zrušiť.

Zrealizovaná objednávka

Zrealizovaná objednávka. Zdroj: Coinbase

Začať obchodovať

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: CoinbaseTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.