- Kontrolku nedostatku paliva netreba podceňovať.
- Signalizuje, že v nádrži je už asi len 10 % paliva.
- Jeho nedostatok môže spôsobiť problémy s palivovým čerpadlom.
Ako prejsť čo najviac kilometrov?
Čo najrýchlejšie by ste mali znížiť aktuálnu rýchlosť. Nižšia rýchlosť znamená nižšie otáčky motora, čo v konečnom dôsledku vedie k nižšej spotrebe paliva.
Síce vám cesta do cieľa bude trvať o niečo dlhšie, no miniete menej pohonnej hmoty. V konečnom dôsledku tak zájdete ďalej.
Ak je to možné, vypnite klimatizáciu. Práve tá je v letnom období najväčším žrútom paliva. Pri starších vozidlách môže jazda so zapnutou klimatizáciou spotrebovať až o 25 % viac paliva.
Faktom je, že najviac paliva sa pri jazde spotrebuje pri zrýchľovaní, preto sa vyhnite prudkým zrýchleniam a plynový pedál stláčajte veľmi pomaly a súvislo.
Ďalším praktickým tipom je, že v takomto prípade by ste mali jazdiť s podtočeným motorom. Snažte sa držať v rozmedzí 1 000 až 1 300 otáčok za minútu.
Toto však prevádzkujte len v nevyhnutnom prípade, pri bežnej ceste určite nie. Postupne to totiž môže viesť k dlhodobému problému.
Nezáleží na tom, kde sa aktuálne nachádzate, bezpodmienečne vyhľadajte najbližšiu čerpaciu stanicu. Použite na to svoj smartfón a kvalitnú mapovú aplikáciu, ako napríkald Mapy Google alebo Waze. Tie vedia čerpacie stanice vyhľadávať s vysokou presnosťou, dokonca by vám mali zobraziť aj aktuálne ceny palív.
Pokojne si cestu, ak je to možné a bezpečné, skráťte alebo použite bezpečnú obchádzku. Určite je to lepšie ako uviaznuť niekde s nulovým palivom.
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.