Čo sa stane s Bitcoinom, keď sa vyťaží do poslednej mince?

  • Bitcoin má fixnú ponuku 21 miliónov mincí a jedného dňa sa všetky vyťažia.
  • Po vyťažení celkovej ponuky budú ťažiari inkasovať príjem výhradne z transakčných poplatkov.
  • Očakáva sa, že do roku 2140 bude vyťažený posledný Bitcoin.
Novinky Čo sa stane ak sa vyťažia všetky Bitcoiny
Čo sa stane ak sa vyťažia všetky Bitcoiny. Zdroj: shutterstock.com/Krakenimages.com/Sittipong Phokawattana
BitmarketsBitmarkets

Bitcoin je najväčšia kryptomena na svete, ktorá sa ťaží. Je dopredu určené, koľko približne trvá vyťaženie jedného bloku, a taktiež vieme, kedy približne nastanú ďalšie halvingy. Na základe týchto poznatkov sa predpokladá, že do roku 2140 sa vyťaží posledný Bitcoin. Čo sa však stane potom a čo to znamená pre budúcnosť kryptomeny?

Z čoho zarábajú ťažiari?

Ak sa rozhodnete ťažiť Bitcoin, inkasujete príjem z blokovej odmeny a z transakčných poplatkov. Každé 4 roky sa však bloková odmena znižuje na polovicu. Trvá približne 10 minút, kým sa vyťaží jeden blok, pričom v poole máte omnoho vyššiu šancu na blokovú odmenu. Tú si však, v porovnaní s ťažbou na vlastnú päsť, musíte rozdeliť.

Keď sa do roku 2140 vyťaží všetkých 21 miliónov Bitcoinov, už nikdy sa nevytvoria žiadne nové mince. To znamená, že ťažiari už nebudú dostávať blokové odmeny za pridávanie nových blokov do blockchainu. Namiesto toho ich kompenzácia bude pochádzať výlučne z transakčných poplatkov, ktoré platia používatelia.

Ohrozí podľa vás vyťaženie poslednej mince budúcnosť Bitcoinu?

Podľa údajov CoinMarketCap je v súčasnosti vyťažených 19,8 milióna mincí z celkovej fixnej ponuky 21 miliónov. Tempo emisie nových mincí kvôli halvingu extrémne spomaľuje, a preto sa posledné mince budú ťažiť veľmi náročne.

Pokles blokovej odmeny

Pokles blokovej odmeny. Zdroj: Glassnode

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah
Späť
Strana 1/3Ďalej
Memex PC bannerFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.