Čo robiť, keď mzda neprichádza? Riešením môže byť dávka, o ktorej Slováci netušia

  • Dávka garančného poistenia je navrhnutá tak, aby chránila zamestnancov pred dôsledkami platobnej neschopnosti zamestnávateľa.
  • Ako zamestnanec musíte mať voči zamestnávateľovi neuspokojené nároky z pracovnoprávneho vzťahu.
  • Aby ste mohli požiadať o dávku garančného poistenia, musia byť splnené určité podmienky.
Novinky Čo robiť, keď mzda neprichádza
Čo robiť, keď mzda neprichádza? Zdroj: Shutterstock.com/Just Life, Golubovy
Okazio PCCoinfactory mobil baner

Čakanie na výplatu, ktorá neprichádza, môže byť pre mnohých zamestnancov frustrujúce a stresujúce. Keď sa ocitnete v situácii, že váš zamestnávateľ nie je schopný vyplatiť mzdu, je dôležité vedieť, že existujú mechanizmy, ktoré vám môžu pomôcť.

Jedným z riešení je dávka garančného poistenia, ktorú poskytuje štát prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Táto dávka je určená na vyplatenie mzdy zamestnancov v prípade, že sa zamestnávateľ dostane do finančných ťažkostí.

Na čo slúži táto dávka?

Dávka garančného poistenia je navrhnutá tak, aby chránila zamestnancov pred dôsledkami platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Podľa informácií zo Sociálnej poisťovne táto dávka slúži na uspokojenie nárokov zamestnanca, ktoré vznikli z pracovnoprávneho vzťahu.

 

Nárok na túto dávku má zamestnanec, ktorého zamestnávateľ je, alebo bol platobne neschopný a neuspokojoval nároky z pracovnoprávneho vzťahu. Tieto vzťahy môžu zahŕňať pracovný pomer, dohodu o vykonaní práce, dohodu o brigádnickej práci študentov, dohodu o pracovnej činnosti, dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, alebo členstvo v družstve, ktoré je v pracovnom vzťahu k družstvu.

Je však dôležité poznamenať, že nárok na dávku nevznikne všetkým zamestnancom. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že zamestnanci, ktorí sú štatutárnymi orgánmi zamestnávateľa a majú účasť na majetku zamestnávateľa vo výške najmenej 50 percent, alebo sú členmi štatutárneho orgánu zamestnávateľa s rovnakou účasťou, na ňu nárok nemajú.

Rovnako sa to týka pracovníkov, ktorí uzatvorili pracovnoprávny vzťah po vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa, alebo boli písomne upozornení na jeho platobnú neschopnosť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Aké podmienky sa musia splniť?

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Dôchodky budú nižšie. Slováci by sa na to mali pripraviť

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie