Položili ste si už otázku, čo keby ste v roku 2010 ťažili Bitcoin jeden celý deň? Akú hodnotu by mal teraz a čo by to vyžadovalo? V tomto článku sa dozviete viac.
Ťažiť Bitcoin v roku 2010?
Čo by bolo keby…? To je otázka, ktorú si každý z nás už minimálne raz v živote položil. V tom momente vás môže pochytiť nostalgia alebo odhodlanie. Nikdy predsa nie je neskoro. Takže, čo keby ste si kúpili alebo ťažili Bitcoin v roku 2010?
Nasledujúce riadky ukazujú rozhovor s používateľom, ktorý bol aktívnym ťažiarom počas éry Satoshiho. Odhalil, ako pri ťažbe využíval procesor Pentium.
Ako zdroj informácií vtedy aktívni ťažiari využívali tzv. Bitcoin talk. Na tejto platforme Satoshi prvýkrát oznámil automatickú úpravu obťažnosti siete proof-of-work, ktorá sa uskutočnila 30. decembra 2009. Ak to ešte náhodou nevieš, sieť Bitcoinu sa upravuje úmerne k celkovému úsiliu vynaloženému v celej sieti. Takže, ak sa navýši počet uzlov, zvýši sa aj náročnosť.
Prečítaj si tiež: Obtiažnosť Bitcoinu dosiahla ATH, hash rate stúpol o 45 % za polroka
Vyššie spomínaný aktívny ťažiar dokázal za jeden deň vygenerovať až 5 blokov Bitcoinu prostredníctvom procesora Pentium.
V roku 2010 dostávali aktívni ťažiari až 50 BTC za úspešné pridanie bloku do siete. Dnes je to však inak. Sieť BTC prechádza približne každé štyri roku halvingom, pri ktorom sa odmena za blok zníži na polovicu. Aktuálne teda ťažiari dostávajú 6,25 BTC za blok.
250 BTC vyťažených za deň
Takže používateľ, ktorý v roku 2010 ťažil Bitcoin pomocou procesora Pentium, dokázal za jeden deň vyťažiť až 250 BTC. Pri dnešných cenách je to približne 10 miliónov dolárov.
Nikdy však nemusí byť neskoro. Mnoho nováčikov si totiž hovorí, že sa na scéne BTC objavili príliš neskoro. Stále však nie je vyťažené celkové množstvo BTC a stále sa objavujú predikcie, kam sa až cena BTC dostane. Niektorí hovoria až o hodnote 1 000 000 USD.