Čo je token a aké delenie majú kryptomeny

  • Čo je token v kryptomenách?
  • Digitálne aktívum s konkrétnou hodnotou alebo právom v rámci blockchainu.
  • Tokeny sú flexibilné a programovateľné.
Plus Čo je token
Čo je token. Zdroj: shutterstock.com/Andre Boukreev
Freedum fighters PCBitmarkets

Kategorizácia tokenov

Tokeny možno členiť podľa funkcií, ktoré plnia a práv, ktoré poskytujú ich držiteľom. V zásade ich delíme na utility tokeny a security tokeny, pričom každý z nich má odlišnú právnu a ekonomickú podstatu.

Security tokeny sú často vnímané ako digitalizované cenné papiere, ktoré podliehajú regulačným požiadavkám a poskytujú investorom určitú ucelenú súhrnnú hodnotu. Naopak, utility tokeny sú zamerané na právo používať služby alebo výhody v rámci daného ekosystému, bez priameho nároku na majetkové práva.

Známe kategorizovanie zahŕňa aj governance tokeny, ktoré umožňujú participáciu na správe platformy, a stablecoiny, ktoré sú naviazané na fiat meny a súčasne redukujú trhovú volatilitu.

Bezpečnostné a utility tokeny

Bezpečnostné tokeny, niekedy označované ako security tokeny, predstavujú úzke prepojenie s finančnými trhmi. Vo svojej podstate sú reprezentáciou investičných nástrojov, často analogických k akciám alebo dlhopisom, a ako také podliehajú reguláciam finančných trhov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Na rozdiel od nich, utility tokeny poskytujú prístup k špecifickým službám či produktom v rámci blockchainovej platformy. Tieto tokeny môžu slúžiť ako platidlo za použitie aplikácií, vstup do siete alebo ako prostriedok pre prístup k iným utility funkcionalitám. Ich kľúčovým rozlišovacím faktorom je, že nezakladajú vlastnícke právo alebo nárok na zisk z investície.

Bezpečnostné tokeny podliehajú zložitejším reguláciám a ich vydavatelia musia splniť prísne požiadavky na transparentnosť a reporting. Zvyčajne sa vydávajú prostredníctvom komplexných procesov ako sú Initial Coin Offerings (ICO) alebo Security Token Offerings (STO), zabezpečujúc tak ochranu investorov a dodržiavanie právnych predpisov.

Naopak, provízie spojené s utility tokenmi sú obvykle nižšie a celý proces ich ponuky je jednoduchší. Predaj týchto tokenov nepodlieha tak prísnym reguláciám, keďže sa nepovažujú za cenné papiere. Utility tokeny sú stále viac populárne v oblastiach ako sú decentralizované aplikácie (dApps), virtuálne aktíva alebo definancie platformy a ich charakter je viac zameraný na užívateľské funkcie než na investičný potenciál.

Governance a non-fungible tokeny (NFT)

Non-fungible tokeny (NFT) transformujú digitálne majetkové právo.

NFT umožňujú používateľom preukázať vlastníctvo jedinečných digitálnych aktív. Sú charakteristické ich nezameniteľnosťou a schopnosťou reprezentovať akýkoľvek typ aktíva či diela. Napríklad vo svete digitálneho umenia, zbierateľských predmetov alebo virtuálnej reality, NFT prinášajú revolučný spôsob, akým sú aktíva oceňované a obchodované. Tokenizácia umenia alebo iných aktív prostredníctvom NFT znamená zápis pravidiel a vlastníckych práv do blockchainu, čo zabezpečuje ich transparentnosť a nezmeniteľnosť.

NFT

NFT. Zdroj: shutterstock.com/Rokas Tenys

Governance tokeny zas vkladajú moc do rúk držiteľov.

Tieto druhy tokenov často sprevádzajú DeFi projekty. Poskytujú držiteľom hlasovacie práva v rámci daného projektu alebo platformy a teda možnosť ovplyvňovať dôležité rozhodnutia o jej budúcnosti. Governance tokeny predstavujú demokratizáciu finančných systémov a umožňujú komunite aktívne zúčastňovať sa na riadení a vývoji projektu.

Synergia medzi governance a NFT otvára nové možnosti.

V kontexte NFT, governance tokeny môžu slúžiť ako nástroj pre rozhodovanie o budúcnosti digitálnych projektov, napríklad o pridávaní nových funkcií alebo integrácii s inými blockchainovými platformami. Táto kombinácia umožňuje tvorcom a držiteľom NFT zdieľať rozhodovacie právomoci a benefitovať z kolektívneho úsilia komunity.

Vyvíjajúce sa prístupy k governance v rámci NFT ekosystému.

Spojenie konceptu governance s NFT sa stáva zásadným krokom pre zabezpečenie transparentnosti, spravodlivosti a inovácie v oblasti digitálnej majetkové práva. V rokoch 2021 a 2022 sme boli svedkami viacerých prípadov, kde držitelia NFT, prostredníctvom governance tokenov, podnikli rozhodnutia, ktoré výrazne ovplyvnili hodnotu a funkcionality ich digitálnych aktív. Zároveň tak vytvárajú nový vzor pre kolektívne vlastníctvo a riadenie digitálnych assetov.

SpäťStrana 3/4Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.