Čo je to vishing? Podvodníci sú na Slovensku čoraz vynaliezavejší, na toto si dávajte pozor

  • Na Slovensku nie je výnimkou vishingový podvod.
  • Jeho cieľom je získať osobné informácie.
  • Podvodníci pri vishingu využívajú sociálne inžinierstvo.
Off topic Nenechajte sa nachytať
Nenechajte sa nachytať. Zdroj: shutterstock.com/SuPatMaN/DC Studio
BitmarketsBitmarkets

Aké sú konkrétne taktiky podvodníkov?

Najčastejšou situáciou pri vishingovom útoku je téma kompromitovaného bankového účtu. Podvodník vám zavolá s tým, že vášmu bankovému účtu hrozí kybernetický útok, a že máte svoje peniaze previesť na bezpečnejší účet alebo mu povedať prihlasovacie údaje a banka to vyrieši za vás.

Najlepším riešením v tejto situácii je hovor položiť a okamžite kontaktovať svoju banku. Skutočná banka nikdy takto nežiada vaše prihlasovacie údaje, takže na toto si dávajte pozor.

Podvodníci občas zvolia aj zastrašovanie, napríklad vo forme nezaplatených dlhov a vysokých pokút. Môže to byť mätúce pre niekoho, kto skutočne dlhy má, ale aj tak si treba vopred všetko preveriť.

Podvodníci sa však v krajných situáciách vydávajú aj za rodinných príslušníkov, ktorí majú nejaký problém. Tieto útoky však cielia viac na seniorov, ktorí sú dôverčivejší, navyše o tomto druhu podvodu nemusia mať povedomie.

Netreba však ničomu takému naletieť a hlavne nezdieľať osobné informácie cez mobilný hovor. Spozornieť by ste mali najmä vtedy, ak na vás druhá strana vyvíja nátlak. Vtedy ide pravdepodobne o podvod.

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCBest Wallet mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.