- Inflácia znižuje hodnotu peňazí rastom cien tovarov a služieb.
- Diverzifikácia investícií chráni majetok pred inflačnými vplyvmi.
- Núdzový fond poskytuje finančnú stabilitu počas ekonomických výkyvov.
Čo je to inflácia a aký má dopad na ceny a ekonomiku? Inflácia predstavuje rast cenovej úrovne služieb a tovarov, čo v konečnom dôsledku eroduje kúpnu silu meny – teda to, koľko tovarov a služieb za ňu získate.
Čo je to inflácia?
Inflácia je ekonomický jav, ktorý predstavuje znižovanie hodnoty peňazí v dôsledku rastu celkových cien. Pri inflácii jednotka meny stráca svoju kúpnu silu.
Pozorujeme ju ako postupné zvyšovanie cien tovarov a služieb, čo v čase vedie k znižovaniu reálnej hodnoty majetku a úspor, ak ich rast nekorešponduje s mierou inflácie.
V podstate je to teda devalvácia peňazí, kedy za rovnakú sumu kúpime menej ako v minulosti.
Ako sa inflácia meria
Infláciu vyjadrujeme percentuálnym nárastom cenovej hladiny za určité obdobie. Odráža teda pokles kúpnej sily meny.
Index spotrebiteľských cien poskytuje základný ukazovateľ inflácie a jeho vývoje v čase v ekonomike.
Miera inflácie sa najčastejšie určuje na základe Indexu spotrebiteľských cien (CPI), ktorý sleduje zmeny cien reprezentatívneho koša tovarov a služieb.
Infláciu môžeme interpretovať rôznymi spôsobmi, v závislosti od výberu a váhy tovarov a služieb v CPI koši. To môže viesť k odlišným záverom o jej aktuálnej úrovni.
Príčiny rastu cenových hladín
Inflácia je komplexným procesom, ktorý ovplyvňujú viaceré faktory, ako napríklad ponuka a dopyt, menová politika štátu alebo zahraničný vývoj. O jej vzniku rozhoduje viacero premenných, ktoré môžu byť lokálne alebo globálne.
Expanzívna fiškálna politika môže vyvolať tlak na ceny. Následné výdavky štátu môžu zvýšiť dopyt nad ponuku.
Rovnako výrazný dopad má menová politika centrálnej banky. Zníženie úrokových sadzieb (inak povedané kvantitatívne uvoľňovanie) môže podnietiť infláciu.
Ak je zvyšovanie miezd vyššie než produktivita práce, vytvára to taktiež inflačný tlak. Vyšší dopyt po tovare môže spôsobiť cenové špirály.
Jednou z príčin môže byť tiež devalvácia národnej meny, čo znamená, že dovoz stojí viac a tlačí ceny nahor, ovplyvňujúc tak vnútornú cenovú hladinu.
Externé faktory ako geopolitické napätie alebo globálne pandémie môžu zavŕšiť dodávateľské reťazce a vyvolať infláciu komodít, ktoré sú pre ekonomiku kľúčové.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.