Čip od spoločnosti Intel na ťažbu BTC je údajne len o polovicu výkonnejší ako Bitmain

Novinky Má Intel najrýchlejší čip na ťažbu BTC?
Má Intel najrýchlejší čip na ťažbu BTC? Zdroj: Shutterstock, 24K-Production
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ťažíte Bitcoin alebo to chcete v budúcnosti skúsiť? V tomto článku sa pozrieme na najnovší čip od spoločnosti Intel, ktorý je vraj rýchlejší ako čip od konkurencie zo spoločnosti Bitmain.

Intel vs. Bitmain

Spoločnosť Intel pred nedávnom oznámila začiatok vývoja tzv. „BonazaMine”. Ide o procesor ASIC na ťažbu BTC, ktorý je v podstate prvým čipom tejto spoločnosti v sektore ťažby kryptomien. Spoločnosť Intel po oznámení na konferencii IEEE 2022 tvrdila, že ich je čip až 1000x rýchlejší ako ostatné GPU.

BonanzaMine má 300 ASIC a priepustnosť 40 Thash/s. Vyžaduje si až 3600 W elektrickej energie. Podľa populárneho kryptomenového reportéra Colina Wua je to však trošku problematickejšie. Intel vraj nedosahuje ani polovicu výkonu v porovnaní s konkurenčným čipom od spoločnosti Bitmain.

„Spoločnosť Intel zverejnila technické údaje svojho čipu na ťažbu bitcoinov prvej generácie s výkonom 40 THash + 3600 W, ale treba poznamenať, že môže ísť o produkt z roku 2018. Najnovší čip druhej generácie zverejnený nebol a jeho výkon sa môže pohybovať na úrovni 35 J/T.”

Prečítaj si tiež: Koľko by ste zarobili na Bitcoine, ak by ste investovali od roku 2016? – Výsledok je prekvapivý

Intel taktiež prichádza s návrhom stratégie pre zvýšenie efektivity ťažby až o 5 % pri poklese infračerveného žiarenia.

Senior viceprezident a generálny riaditeľ divízie akcelerovaných počítačových systémov a grafiky spoločnosti Intel Raja Koduri:

„Náš blockchainový akcelerátor bude dodaný ešte tento rok. Angažujeme sa priamo u zákazníkov, ktorí zdieľajú naše ciele v oblasti udržateľnosti. Argo Blockchain, Block a GRIID Infrastructure sú našimi prvými zákazníkmi tohto pripraveného produktu.”

Keďže spoločnosť Intel predstavuje komplexný systém na ťažbu BTC, výhoda mikroskopických rozmerov čipov umožňuje ich použitie v menších systémoch na ťažbu kryptomien.