- Temu sa stal za krátku dobu lídrom v oblasti e-commerce.
- Platforma kraľuje vyhľadávačom a ponúka nízke ceny aj rýchlu dobu dodania.
- Podozrenia o tom, že špehuje užívateľov vyvracia certifikátom bezpečnosti.
Čínsky predajca Temu zobral trh útokom. Kraľuje Googlu pri vyhľadávaní takmer každého produktu. Slováci si ázijskú platformu mimoriadne obľúbili a aplikácia tohto predajcu patrí na Slovensku medzi tie najsťahovanejšie zo všetkých. Čínsky tiger však čelí závažným obvineniam, o čom sme vás informovali v našom decembrovom článku. Aktuálne však Temu všetky podozrenia vyvracia.
Temu kraľuje internetovým predajcom
Temu je e-commerce platforma, ktorá masívne zaplavuje globálny trh lacným tovarom z Číny. Západní výrobcovia nedokážu nízkym ázijským cenám ani len zďaleka konkurovať. Temu na svojej platforme spája rôznych čínskych producentov a vytvára im priestor, vďaka ktorému môžu svoje produkty distribuovať takmer do celého sveta.
Ultranízke ceny v spojení s relatívne rýchlou dodacou lehotou sa stali receptom na úspech tejto platformy, a to aj napriek tomu, že o kvalite výrobkov môžeme polemizovať.
Predajca údajne špehuje zákazníkov
Platforma Temu, čelila vážnym obvineniam, ktoré sa týkali bezpečnosti osobných údajov. Spoločnosť údajne zhromažďovala citlivé údaje o zákazníkoch vďaka utajeným aktivitám sledovania. Následne tieto údaje mala zneužiť na presné cielenie reklamy na každého jej zákazníka.
Skupinová žaloba spotrebiteľov proti čínskemu predajcovi hovorila o tom, že Temu nielenže zhromažďuje citlivé údaje, ale dokonca aj sleduje aktivitu užívateľov mimo svojej platformy prostredníctvom špionážneho kódu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Temu predložil certifikát o bezpečnosti aplikácie
Portál Mojandroid upozornil na tlačovú správu firmy Temu, ktorá deklaruje, že predajca spĺňa bezpečnostné štandardy, čo potvrdzuje aj jeho certifikát od Googlu.
Aplikáciu Temu sme predložili na certifikáciu MASA ako súčasť nášho neustáleho úsilia o zlepšenie súkromia a bezpečnosti používateľov. Chceme uistiť používateľov, že môžu nakupovať s dôverou a vedia, že ich údaje sú chránené najlepšími postupmi v odvetví.
MASA (Mobile Aplication Security Assessment) zabezpečuje pre Google od roku 2022 nezávislé hodnotenie aplikácií z hľadiska ich bezpečnosti. Jej cieľom je minimalizovať kybernetické hrozby v rámci služby Google Play. Zameriava sa na to, ako aplikácie nakladajú s údajmi, na šifrovanie, overovanie či aktualizácie aplikácií kvôli bezpečnosti.
Čínska platforma Temu všetky požiadavky na certifikát bezpečnosti splnila a tým vyvrátila fámy, ktoré sa šírili ohľadom jej špehovania zákazníkov.
Platforma tlačí výrobcov do nízkych cien
Predajca Temu stojí v centre pozornosti aj vďaka ďalšej kontroverznej téme. Ako informoval portál The Wall Street Journal, predajná platforma údajne tlačí na výrobcov produktov, aby extrémne znižovali ceny, a to na úkor vlastných marží.
Predajom prostredníctvom Temu zarobia čínski výrobcovia podstatne menej, ako keby predávali svoje výrobky na konkurenčných e-commerce platformách, akou je napríklad Amazon, TikTok, Alibaba či AliExpress. Odborníci preto upozorňujú, že biznis model Temu nie je dlhodobo udržateľný.
Prečítajte si aj: Obľúbený operátor mení svoj cenník. Slováci hromžia, zaplatia „viac peňazí za menej muziky”