- Výnosy čínskych vládnych dlhopisov klesli na historické minimum.
- Investori presúvajú záujem na rastové odvetvia ako technológie a elektromobily.
- Čínska vláda musí obnoviť dôveru a stimulovať spotrebiteľské výdavky.
Čína je vo vážnych problémoch a investori začínajú spochybňovať budúcnosť ekonomiky v krajine, uvádza správa Trend. Dokonca sa začínajú objavovať obavy z podobného scenára, aký zažilo Japonsko v 90. rokoch minulého storočia, kedy sa akciový index Nikkei 225 prepadol o viac ako 80 %.
Čína balansuje na pokraji recesie
Napriek tomu, že čínska vláda sa snaží o stimuly, výnosy vládnych dlhopisov Číny sú na historických minimách a akciový index CSI 300 sa obchoduje o 35 % nižšie v porovnaní so svojim maximom z roku 2021, ukazujú údaje TradingView.
Hlavnými výzvami v súčasnosti ostáva kumulácia stimulov a stabilizácia trhu s nehnuteľnosťami. Čínska vláda však musí konať rýchlo, aby krajinu nepostihol japonský scenár, a to aj napriek tomu, že ekonomika má pomerne široký rastový potenciál a vláda má kontrolu nad riadením ekonomiky.
Vládne výdavky by sa mali zacieliť na sektory s vysokým potenciálom rastu, akými sú technológie, elektromobily a exportne orientované firmy. Podobnú stratégiu sme mohli pozorovať aj v Japonsku, ktoré napokon zaznamenalo oživenie hospodárstva.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Ekonomické problémy Číny a ich vplyv na Európu
Vývoj v Číne odkrýva niekoľko kľúčových problémov. Produktivita klesá a stavebný sektor, kedysi motor rastu, je v troskách. Geopolitické napätie, najmä s Taiwanom a Filipínami, zhoršuje situáciu.
Spomalenie čínskej ekonomiky však odhaľuje slabosti EÚ. Európska komisia dlho vsádzala na necolné bariéry a dotácie, čo oslabilo konkurenčné schopnosti európskych producentov. Daňové zaťaženie a regulácie sú pre podniky neudržateľné. Okrem toho, výrobcovia sú tlačení k relokácii do Číny alebo juhovýchodnej Ázie, kde náklady ostávajú nižšie.
Možné scenáre budúcnosti:
- Európa zachová úzke vzťahy s Čínou. Tento scenár je menej pravdepodobný, keďže narastajúce obchodné vojny a americký tlak tlačia Európu k diverzifikácii.
- USA poskytnú EÚ obchodné výhody. EÚ by mohlo získať výhody z nahradenia čínskych dodávok do USA, no vyžaduje to jasnú stratégiu.
- Európa bude čeliť dôsledkom oslabenia Číny. Najpravdepodobnejší scenár zahŕňa rastúci protekcionizmus a prehlbujúci sa ekonomický tlak.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: