Čína v problémoch. Ekonomika sa takmer zastavila

  • Výnosy čínskych vládnych dlhopisov klesli na historické minimum.
  • Investori presúvajú záujem na rastové odvetvia ako technológie a elektromobily.
  • Čínska vláda musí obnoviť dôveru a stimulovať spotrebiteľské výdavky.
Ekonomika Čína je v ekonomických problémoch
Čína je v ekonomických problémoch. Zdroj: shutterstock.com/Ronnie Chua/360b
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Čína je vo vážnych problémoch a investori začínajú spochybňovať budúcnosť ekonomiky v krajine, uvádza správa Trend. Dokonca sa začínajú objavovať obavy z podobného scenára, aký zažilo Japonsko v 90. rokoch minulého storočia, kedy sa akciový index Nikkei 225 prepadol o viac ako 80 %.

Čína balansuje na pokraji recesie

Napriek tomu, že čínska vláda sa snaží o stimuly, výnosy vládnych dlhopisov Číny sú na historických minimách a akciový index CSI 300 sa obchoduje o 35 % nižšie v porovnaní so svojim maximom z roku 2021, ukazujú údaje TradingView.

Hlavnými výzvami v súčasnosti ostáva kumulácia stimulov a stabilizácia trhu s nehnuteľnosťami. Čínska vláda však musí konať rýchlo, aby krajinu nepostihol japonský scenár, a to aj napriek tomu, že ekonomika má pomerne široký rastový potenciál a vláda má kontrolu nad riadením ekonomiky.

Pád akciového indexu CSI 300

Pád akciového indexu CSI 300. Zdroj: TradingView

Vládne výdavky by sa mali zacieliť na sektory s vysokým potenciálom rastu, akými sú technológie, elektromobily a exportne orientované firmy. Podobnú stratégiu sme mohli pozorovať aj v Japonsku, ktoré napokon zaznamenalo oživenie hospodárstva.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ekonomické problémy Číny a ich vplyv na Európu

Vývoj v Číne odkrýva niekoľko kľúčových problémov. Produktivita klesá a stavebný sektor, kedysi motor rastu, je v troskách. Geopolitické napätie, najmä s Taiwanom a Filipínami, zhoršuje situáciu.

Negatívne dopady na EÚ

Spomalenie čínskej ekonomiky však odhaľuje slabosti EÚ. Európska komisia dlho vsádzala na necolné bariéry a dotácie, čo oslabilo konkurenčné schopnosti európskych producentov. Daňové zaťaženie a regulácie sú pre podniky neudržateľné. Okrem toho, výrobcovia sú tlačení k relokácii do Číny alebo juhovýchodnej Ázie, kde náklady ostávajú nižšie.

Možné scenáre budúcnosti:

  • Európa zachová úzke vzťahy s Čínou. Tento scenár je menej pravdepodobný, keďže narastajúce obchodné vojny a americký tlak tlačia Európu k diverzifikácii.
  • USA poskytnú EÚ obchodné výhody. EÚ by mohlo získať výhody z nahradenia čínskych dodávok do USA, no vyžaduje to jasnú stratégiu.
  • Európa bude čeliť dôsledkom oslabenia Číny. Najpravdepodobnejší scenár zahŕňa rastúci protekcionizmus a prehlbujúci sa ekonomický tlak.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

TOP 5 najzadĺženejších krajín sveta. Z týchto čísel sa vám zatočí hlava

2

Veľká automobilka bude prepúšťať. Zamestnanci dostanú štedré odstupné

3

Ako kúpiť Bitcoin veľmi jednoducho pre začiatočníka (2025)

4

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

5

Práve sa začala najväčšia zlatá horúčka v histórii ľudstva

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie