Čierne stavby by mohli získať kontroverznú amnestiu. Ide o papalášizmus?

  • Táto amnestia sa nevzťahuje na úplne všetky stavby.
  • Podľa niektorých poslancov ide o papalášizmus.
Ekonomika Čierne stavby by mohli získať amnestiu
Čierne stavby by mohli získať amnestiu. Zdroj: Shutterstock.com/DedMityay
Okazio PCKvakomat mobil

Ministerstvo dopravy uviedlo do platnosti amnestiu na čierne stavby, ktorá je účinná od 1. apríla ako súčasť nového stavebného zákona.

Zatiaľ čo ministerstvo sa chváli zjednodušením zdĺhavých procesov, opozícia hovorí o uprednostňovaní vplyvných osôb. Informuje o tom portál noviny.sk.

Nový stavebný zákon prináša niekoľko zmien. Napríklad, ak staviate dom s garážou a kôlňou, všetky tri objekty budú posudzované súčasne. Konanie sa bude viazať na hlavnú stavbu, v tomto prípade dom.

Okrem toho sa rozširujú možnosti spojenia územného a stavebného konania. Významnou zmenou je aj skutočnosť, že ak obec do 60 dní nevydá stanovisko k povoleniu na začatie výstavby, bude sa to považovať za súhlas.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Má ísť o bežnú vec

Ak ste do 31. marca postavili dom bez stavebného povolenia, je možné, že štát to už nebude riešiť. Stačí podať žiadosť na stavebný úrad a ak splníte zákonné podmienky, stavba sa označí za spôsobilú.

Minister dopravy Jozef Ráž považuje túto amnestiu za nevyhnutnú, keďže je bežné pri zavádzaní novej stavebnej legislatívy a pravidiel urobiť takýto krok a nechať existujúce stavby tak, ako sú.

Amnestia sa však nevzťahuje na stavby v chránených oblastiach alebo na tie, na ktoré sa už teraz sťažujú susedia. Poslanec Marek Lackovič (PS) reagoval kriticky, tvrdiac, že ak by niektorí “papaláši” z Hlasu alebo Smeru chceli dodatočne zlegalizovať svoje čierne stavby, neurobili by to inak.

Predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Martin Hypký však uviedol, že pri novej účinnosti zákona je takýto krok v podstate vždy potrebný, pretože právny stav sa znova nastavuje.

Niekomu pribudne starosť vo forme dane

Späť
Strana 1/2Ďalej
Solaxy PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.