Chorváti sa s turistami nebabrú: Prehľad pokút, ktoré vám počas dovolenky hrozia

  • Mnohí ľudia idú na dovolenku za oddychom.
  • Stačí však, že nedodržia určité pravidlá, a dovolenka bude drahšia o niekoľko stoviek eur.
Novinky Prehľad pokút, ktoré vám počas dovolenky hrozia
Prehľad pokút, ktoré vám počas dovolenky hrozia. Zdroj: Shutterstock.com/AsiaTravel, PeopleImages.com - Yuri A
Okazio PCKvakomat mobil

Vyraziť v lete na dovolenku k moru a zdieľať z nej fotografie a videá na sociálnych sieťach nie je v dnešnej dobe ničím nevídaným. Rovnako to urobila aj austrálska turistka Isabelle Lakin, ktorú na sociálnych sieťach sleduje zhruba 12-tisíc followerov.

Okrem toho, že im ukázala svoju dovolenku na chorvátskom pobreží, tiež ich upozornila na to, že ak budú po meste chodiť v plavkách, hrozí im vysoká pokuta.

Pokuta, ktorá nepoteší

Konkrétne ide o pokutu vo výške 700 eur. Influencerka upozorňuje, že pozor by si mali dávať aj dámy, ktoré sa do mesta vyberú len vo vrchnom diely plaviek, a nič si naňho nedajú.

Denník The Mirror poukázal na to, že takúto pokutu môžu dostať dovolenkujúci aj na ostrove Hvar. K jej zavedeniu došlo ešte v roku 2017, no vtedy išlo o 600 eur.

Aktuálne je to však 700 eur, čo je vysoká čiastka. Pokutu v tejto výške však môžu dostať aj za konzumáciu alkoholu na verejnosti.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pokuty v Chorvátsku, ktoré hrozia turistom

V Dubrovníku by ste mali mať na pamäti tiež isté pravidlá, pretože za pohyb po centre mesta na bicykloch, elektrokolobežkách, motocykloch, mopedoch a autách sa môžete vystaviť pokute v rozmedzí od 30 do 500 eur.

Fajčiari by si mali dávať pozor, aby nevyhadzovali ohorky na verejných priestranstvách, inak môžu čeliť pokute. Ak plánujete ísť na dovolenku so svojím štvornohým miláčikom, nezabudnite, že musí byť vždy na vôdzke.

V Chorvátsku sa konzumácia alkoholu na verejných miestach berie veľmi vážne. Ak si v Splite vychutnáte pivo mimo podnikov, môže vás to stáť až 150 eur.

V chorvátskom mestečku Novi Vinodolski sa pripravte na to, že obsadiť si lehátko na pláži iba pomocou osušky nebude fungovať. Miestni obyvatelia nemajú v obľube, keď turisti nechávajú osušky na lehátkach už od noci, aby si rezervovali miesto. Za takéto konanie vám môže byť udelená pokuta až do výšky 200 eur. Ak chcete získať dobré miesto na pláži, odporúčame vám prísť čím skôr.

Poplatky za uteráky na pláži?

Podľa denníka Slobodna Dalmacija teraz v jednom z letovísk turisti platia za to, že si rezervujú miesto na pláži pomocou osušky.

Konkrétne vo Vodiciach sa turisti dostali do úplného šoku, keď museli zaplatiť za to, aby si na pláži mohli rozložiť osušku. Obávajú sa, že čoskoro budú musieť platiť aj za vzduch.

V poslednej dobe sa často diskutuje o privatizácii pláží. V tomto letovisku vás rezervácia miesta vyjde na 4 eurá.

K situácii sa vyjadril aj bar, ktorý sa nachádza pri pláži. Tvrdia, že dané územie je súkromné, a že vlastník má teoreticky právo spoplatniť aj vzduch, ak by sa rozhodol.

V bare je umiestnená tabuľka, z ktorej vyplýva, že za položenie vlastného uteráka zaplatia turisti 4 eurá, za klasické ležadlo 10 eur a za ležadlo s baldachýnom dokonca 43 eur.

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.