- Najdôležitejšie je mať reálne ciele, dodržiavať disciplínu a správne plánovať
- Prvým krokom je detailné zapisovanie výdavkov
Zrejme jeden z najvážnejších problémov, ktorému čelí väčšina slovenských domácností, je vytvorenie si dostatočnej finančnej rezervy. Ľudia zabúdajú pri finančnom plánovaní na základné zásady a zbytočne prichádzajú o peniaze. Najdôležitejšie je mať reálne ciele, dodržovať disciplínu a správne plánovať, uvádza správa Teraz.
Cesta, ako si začať šetriť peniaze
Priestor na vytváranie finančnej rezervy je určite väčší ako v roku 2022, kedy extrémne klesli reálne mzdy. Tie ale medziročne narástli v priemere o 2 až 3 % a tempo rastu cien sa postupne stabilizovalo. Nič to ale nemení na tom, že každý by mal dodržiavať základné pravidlá pri odkladaní peňazí bez ohľadu na makroekonomickú situáciu vo svete.
Prvým krokom je detailné zapisovanie výdavkov. Dnes na to slúžia rôzne mobilné aplikácie, kde si viete evidovať každý výdavok podľa kategórií. Potom by si mal každý analyzovať po mesiaci kde a koľko peňazí míňal a následne na základe toho hľadať možnosti, kde tieto výdavky zmierniť.
Hlavný dôraz by sme mali dávať na čo najväčšie zníženie dlhov. Zároveň zvyšné výdavky by sme mali naozaj realizovať iba na veci, ktoré nutne potrebujeme. Aj keď sa zdajú niektoré rady ako nepodstatné, na konci mesiaca môžeme takýmto spôsobom ušetriť desiatky eur.
Následne si môžeme stanoviť plán a cieľ, koľko chceme ušetriť a za aké obdobie. Všeobecne sa odporúča odkladať si do krátkodobej rezervy 10 % z príjmu. Zároveň by mal každý disponovať rezervou aspoň vo výške 6-násobku mesačného príjmu. Plán by mal byť reálny a hlavne je potrebné ho kontrolovať každý mesiac.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Nepodceňujte finančné plánovanie
Určite si množstvo ľudí povie, že tieto rady sú bezvýznamné, pretože nemajú z čoho šetriť. V skutočnosti sa dá cesta vždy nájsť. Každý samozrejme musí pracovať s tým, čo má, a preto je vytvorenie finančného plánu vysoko individuálne. Najdôležitejšie ale je, že vyššie spomenuté kroky ku vytvoreniu finančnej rezervy nestoja žiadne peniaze a dokonca zaberú aj málo času.
Väčšina ľudí podceňuje finančné plánovanie. Skúsiť by to ale mal každý. Finančná gramotnosť na Slovensku je nízka a ani školstvo neposkytuje dostatočné vzdelanie v tejto oblasti, ktorá je jednou z najdôležitejších v našom živote. Tvorba rezervy nie je jednoduchá, ale kto to neskúsi, nemôže mať ani reálne výsledky.
Ak sa vám totiž po rokoch nahromadí akási rezerva, môžete začať uvažovať nad investovaním malých čiastok mesačne. Investovanie na Slovensku je tiež nedostatočné a ľudia prichádzajú o ušlý zisk a namiesto toho držia peniaze na bežných účtoch.
Mohlo by ťa zaujímať: Z lákavej investície sa vykľula pasca. Ak máte peniaze v tomto projekte, môžete o ne prísť