- Mnoho Slovákov cestuje na dovolenku k moru vlastným autom.
- Preto by mali mať prehľad o cenách palív v jednotlivých krajinách.
- Takýmto spôsobom dokážu na jednej nádrži ušetriť aj 12 eur.
Typickým príkladom je to, že niekedy si dojazd svojho auta zle vyrátame a musíme tankovať tam, kde by sme za bežných okolností nezastavovali. To sa týka najmä čerpacích staníc popri diaľniciach.
Takéto tankovanie býva drahšie v porovnaní s čerpacími stanicami v mestách alebo na okresných cestách. Pre príklad si môžeme uviesť susedné Rakúsko. Cena za liter nafty je tam bežne na úrovni 1,61 eura, no na diaľniciach je to pokojne aj 2,35 eura, čo je skutočne výrazný rozdiel.
Pozor by si vodiči mali dávať aj v prípade, keď si nechávajú natankovať obsluhou čerpacej stanice, čo funguje aj u nás. V zahraničí je však táto služba často spojená s príplatkom za pohonné hmoty.
Napríklad v Taliansku, ktoré patrí medzi obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov, je takáto služba spoplatnená výrazným poplatkom.
Vodičov môže vyjsť okolo 20 centov za liter natankovanej pohonnej hmoty. Ak použijeme rýchlu matematiku, pokiaľ natankujete do plna 50-litrovú nádrž, tak tento poplatok môže byť až vo výške 10 eur.
Taliani však majú s týmto poplatkom spojenú ešte jednu nepríjemnú vec, a to takú, že si ho od vás môžu vypýtať aj v takom prípade, že ste si tankovali sami.
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.