Cestovné doklady budú opäť drahšie. Narastú o stovky percent

  • Vydávanie niektorých dokladov bude opäť drahšie.
  • Platí to napríklad v prípade náhradného cestovného dokladu.
Novinky Cestovné doklady budú opäť drahšie
Cestovné doklady budú opäť drahšie. Zdroj: Shutterstock.com/svetograph, AlpakaVideo
Okazio PCBitmarkets

Rezort vnútra predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o cestovných dokladoch. Portál O peniazoch píše, že na základe tejto novely zákona dôjde k zvýšeniu cien za vydávanie pasov v zahraničí. Zároveň pribudne aj nový druh dokladu a poplatku.

Hlavným cieľom návrhu zákona je implementácia smernice Rady EÚ, ktorá zavádza nový náhradný cestovný doklad EÚ. Návrh tiež novelizuje zákon o správnych poplatkoch, do ktorého sa pridáva nová položka týkajúca sa konzulárnych správnych poplatkov. Tento poplatok bude viazaný na vydanie náhradného cestovného dokladu Európskej únie.

Čo sa zmení na Slovensku?

Celkové náklady na vydávanie pasov sa zmenia, avšak tieto zmeny sa nebudú týkať dokladov vydávaných na Slovensku. Návrh novely zákona sa zaoberá vydávaním cestovných dokladov na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v zahraničí, preto sa jedná o konzulárne poplatky.

Pripomienkovať tento návrh zákona sa dalo do 8. augista 2024. Ak ho poslanci schvália, účinnosť nadobudne už 1. decembra 2024. Čo sa však týka časti, ktorá sa venuje náhradnému cestovnému dokladu, tá bude platiť až od 9. decembra 2025.

Aký je nový cestovný doklad?

Náhradný cestovný doklad Európske únie je nový druh cestovného dokladu, ktorý sa zavedie taktiež 9. decembra 2025. Podľa návrhu je tento doklad definovaný ako cestovný doklad s obmedzenou územnou a časovou platnosťou, určený na konkrétny účel cesty. Vydáva ho zastupiteľský úrad na žiadosť občana, ktorý nie je zastúpený.

Tento cestovný doklad bude akousi náhradou za stratený, ukradnutý alebo zničený cestovný doklad, ktorý patril nezastúpenému občanovi. Okrem toho nárok na tento doklad získajú aj ľudia, ktorých cestovné doklady už nie sú platné alebo v prípade nemožnosti nezastúpeného občana v primeranej lehote získať cestovný doklad.

V porovnaní s ostatnými cestovnými dokladmi bude náhradný cestovný doklad platiť iba 15 dní od jeho odovzdania. Formuláre budú v jednotlivých európskych krajinách jednotné.

Za vydanie tohto dokladu obyvateľ zaplatí 50 eur a po tom, čo sa skončí jeho cesta, musí doklad vrátiť Policajnému zboru.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zmeny nastanú aj pri cenách

Zmeny občania postrehnú aj pri cenách, konkrétne pri tých zo sadzobníka konzulárnych poplatkov, teda pri vydávaní dokladov v zahraničí. Nárast cien bude extrémne vysoký a v istých prípadoch dosiahne aj viac ako 250 percent.

Ministerstvo vnútra vysvetľuje dôvody tohto výrazného zvýšenia. Niektorí občania SR totiž žiadajú o vydanie náhradného cestovného dokladu na preukázanie svojej totožnosti v zahraničí, čo však nie je v súlade so zákonným účelom tohto dokladu. Ďalším dôvodom je podstatne nižší správny poplatok za vydanie náhradného cestovného dokladu v porovnaní s poplatkom za vydanie štandardného cestovného dokladu, ktorý je 60 eur.

Na doklady sa čaká

V prípade, že plánujete cestu do zahraničia, odporúčame vám skontrolovať si platnosť cestovných dokladov. Zároveň sa odporúča riešiť nové cestovné doklady s poriadnym predstihom, pretože klientské centrá nestíhajú doklady vydávať.

O tejto skutočnosti sme informovali už dávnejšie s tým, že dôvodom je napríklad zvyšovanie cien za doklady, ku ktorému došlo ešte v apríli tohto roka. V dôsledku vyšších cien sa totiž ľudia nahrnuli na oddelenia vybavovania dokladov a čas na ich vydanie sa značne natiahol.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

5

Ďalšia automobilka avizuje veľké prepúšťanie. Jej autá zrazu takmer nikto nechce

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?