Cestní piráti si v tejto slovenskej obci neškrtnú. Pozrite sa, čo tu na nich čaká

  • Hoci je ešte skoro na vyhodnotenie účinku tohto opatrenia, prvé reakcie miestnych obyvateľov sú prevažne pozitívne.
  • Táto iniciatíva si vyžiadala investíciu vo výške 12 000 eur.
  • Uvítali by ste niečo podobné aj v okolí svojho bydliska?
Novinky Cestní piráti si v tejto slovenskej obci neškrtnú
Cestní piráti si v tejto slovenskej obci neškrtnú. Zdroj: Shutterstock.com/New Africa, Varavin88
Wallstreetpepe PC banerWallstreetpepe ICO mobil baner

Malebná obec Valča v Martinskom okrese sa stala priekopníkom v boji proti nebezpečnej jazde. Namiesto tradičných metód, ako sú radary a pokuty, sa rozhodla pre nekonvenčný prístup — inštaláciu množstva spomaľovačov rýchlosti. Uvádza to portál Pravda.

Obec, ktorá je známa ako tranzitná zóna pre turistov smerujúcich do Valčianskej doliny, dlhodobo čelila problémom s nedisciplinovanými vodičmi. Situácia sa zhoršovala najmä počas zimnej sezóny, keď cez obec prechádzali návštevníci miestneho lyžiarskeho strediska.

Bezpečnosť na prvom mieste

„Po opakovaných sťažnostiach obyvateľov sme sa rozhodli konať,” vysvetľuje starosta obce Štefan Keltoš. „Naším hlavným cieľom bolo zvýšiť bezpečnosť na cestách, predovšetkým pre našich seniorov a školákov.”

Obec sa rozhodla pre radikálne riešenie — inštaláciu až 15 spomaľovačov rýchlosti. Táto iniciatíva si vyžiadala investíciu vo výške 12 000 eur, ktorá zahŕňala aj nákup dopravných zrkadiel a značení súvisiacich s novou maximálnou povolenou rýchlosťou 30 km/h.

„Zvažovali sme aj inštaláciu radarov a systém zasielania pokút,” hovorí Keltoš. „Ale uvedomili sme si, že to rieši problém až spätne. My sme potrebovali okamžité riešenie, ktoré prinúti vodičov spomaliť priamo na mieste,” dodáva.

Spomaľovače boli strategicky umiestnené na vedľajších cestách, najmä v okolí materskej a základnej školy a na ceste smerujúcej do Slovianskej doliny. Starosta zdôrazňuje, že umiestnenie bolo konzultované s odborníkmi na dopravu.

Hoci je ešte skoro na vyhodnotenie dlhodobého účinku tohto opatrenia, prvé reakcie miestnych obyvateľov sú prevažne pozitívne.

Starosta Keltoš však trvá na tom, že bezpečnosť obyvateľov je prvoradá. Hovorí, že ak to znamená, že návštevníci budú musieť spomaliť o pár minút, je to malá cena za životy, ktoré možno zachrániť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Niekde spomaľovače, niekde radary

Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.