- Slováci sa čoraz viac desia cien zubárskych zákrokov.
- Medziročne išli ceny hore až o pätinu.
- Nie je však vylúčené ďalšie zdražovanie.
Zubárskemu ošetreniu sa väčšinou počas roka nevyhnete, či už ide o preventívnu prehliadku alebo prípadne iný zákrok. Ošetrenie však býva každým rokom nákladnejšie. O téme informoval portál Aktuality.
Slovenská komora zubných lekárov dokonca avizuje, že ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný informovať pacienta o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti.
V jednoduchosti povedané, pacient by mal o všetkom dopredu vedieť. Takýmto spôsobom by sa nemalo stať, že na pacientovi sa vykoná séria vyšetrení a na konci ho zarazí vysoká suma.
S tým súvisí aj to, že ľudia sa boja chodiť k zubárovi, pretože majú strach najmä z toho, koľko za daný zákrok zaplatia. Podľa štatistiky išli ceny jednotlivých zákrokov oproti minulému roku hore až o pätinu.
Ceny išli hore najmä kvôli zvýšeniu cien zubných materiálov, prístrojového vybavenia, nájomného, energií a miezd. Za všetkým bola skrytá, samozrejme, vysoká inflácia.
Niektoré zubné úkony teda zdraželi, niektoré dokonca radikálne. Tak napríklad, cena za kovokeramickú korunku stúpla za dva roky o 85 eur, celokeramická o taktiež nezanedbateľných 55 eur.
Avšak, sú aj také zákroky, ktorých ceny sa za dva roky absolútne nezmenili. Tam patrí napríklad RTG zubov, povrchová-slizničná anestéza alebo extrakcia trvalého zuba alebo koreňa.
Zubári aj analytici však nevylučujú, že ceny zubárskych zákrokov ešte porastú. Za vyššie ceny sa môže stále podpísať inflácia alebo dopyt pacientov.
Ceny zubárskych zákrokov nie sú regulované a ani do nich nemôže zasahovať ministerstvo zdravotníctva. Aj keby sa hovorilo o zastropovaní cien, tak to by v konečnom dôsledku znamenalo narušenie trhu, čo by v takomto prípade nebolo dobré.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.