- Inflácia na Slovensku v máji mierne zrýchlila.
- Po troch rokoch poklesli ceny za bývanie a energie, no potraviny naďalej dražejú.
Naopak, najvýraznejší pokles cien sme pocítili v prípade mlieka, syrov a vajec, o 2,9 % a pri olejoch a tukoch o 2,8 %. Lacnejšie sa predávali v obchodoch aj ovocie a zelenina, a to o 1,3 % a 1,2 %. Nealkoholické nápoje zdraželi o 1,9 %.
Zjednodušene povedané, 100-eurový nákup z mája 2023 nás teraz (v máji 2024) vyšiel na 100,7 eur, teda sme si priplatili 70 centov. Pochopiteľne, rekordne vysoké úrovne inflácie potravín počas uplynulých dvoch rokov 2022 a 2023 len tak „nevymažeme”, a tak za zmienku určite stojí i porovnanie nákupov za posledné tri roky, teda ak sme napríklad v máji 2021 urobili nákup potravín za 100 eur, tak v máji 2024 nás vyšiel ten istý nákup na vyše 142 eur,” zhodnotila Sadovská.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Inflácia už výraznejšie klesať nebude
Čo sa týka výhľadu na nasledujúce obdobie, podľa analytika UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomíra Koršňáka je priestor pre ďalšie zvoľňovanie dynamiky medziročného rastu cien v nasledujúcich mesiacoch už relatívne obmedzený.
V júni by inflácia síce mohla ešte ľahko spomaliť, respektíve ostať blízko májovej úrovne, už počas leta by sa však mala postupne jemne zrýchľovať,” naznačil.
Na rozdiel od úvodu roka už totiž podľa neho v druhej polovici roka prestane na medziročnú infláciu pôsobiť priaznivý bázicky efekt. Ďalšie zvoľňovanie inflácie budú brzdiť aj rastúce mzdy, ktoré sa budú premietať najmä do cien služieb i zotavujúca sa spotreba. Hranicu 3 % by už ale podľa analytika inflácia tento rok prekročiť nemala a mala by sa pohybovať skôr v pásme okolo 2,5 %.