- Mnohí si v obchodoch všimli, že ceny niektorých potravín konečne klesajú.
- Aká budúcnosť však čaká ceny potravín v dohľadnej budúcnosti?
V februári došlo k poklesu cien masla a oleja takmer vo všetkých európskych krajinách. Slovenské ceny masla a olejov, ktoré sa upravovali posledné dva roky, dosiahli začiatkom tohto roka úroveň pod priemerom EÚ. Aj keď tieto ceny stále stúpajú, ich nárast je menší než vo väčšine ostatných krajín EÚ.
Najmä cena olivového oleja vzrástla až o polovicu v porovnaní s počiatočnými hodnotami pred zdražovaním. V Česku je olivový olej až o 86 percent drahší, zatiaľ čo v Maďarsku o 80 percent. Spotrebiteľské ceny potravín reagujú na pokles cien poľnohospodárskych komodít a výrobcov potravín.
Zníženie potravinovej inflácie je pravdepodobne dočasné. Hrozby pochádzajú nielen z geopolitických a klimatických rizík, ale aj z opatrení na konsolidáciu verejných rozpočtov, ktoré môžu mať vplyv.
Aké je budúcnosť cien potravín?
S ohľadom na všetky faktory sa očakáva, že rast cien potravín na Slovensku ďalej spomalí.
„V prvých mesiacoch roka predpokladáme mierne nárasty cien, ale v druhej polovici roka očakávame skôr ich pokles. V jednotlivých kategóriách potravín však môže byť vývoj rozdielny; podľa našich predpokladov by nárast cien mal byť najvýraznejší v ovocí a zelenine… Očakávaná priemerná potravinová inflácia pre tento rok je podľa našich odhadov 4,5 % medziročne,” povedal makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák pre agentúru TASR.
S ohľadom na vývoj inflácie, miezd a ekonomiky sa očakáva, že ceny potravín by sa už nemali vrátiť na svoju pôvodnú úroveň. Na druhej strane, spolu s rastom cien rastú aj mzdy.
„Už v týchto štvrťročiach očakávame, že reálne mzdy, teda upravené o infláciu, začnú stúpať, čo by malo zvýšiť kupovnú silu obyvateľov,” dodal odborník.
Mohlo by vás zaujímať: Slováci môžu získať navyše 200 eur mesačne. Pozrite sa, či spĺňate podmienky na príspevok