Ceny nehnuteľností na Slovensku prudko rastú: Kto vyčkáva, trpko oľutuje

  • Slovenský realitný trh zažíva skutočnú horúčku.
  • Dvojizbák v Bratislave sa za rok predražil o 50-tisíc eur.
  • Odborníci varujú: kto s kúpou čaká, o niekoľko mesiacov zaplatí ešte viac.
Ekonomika Ceny nehnuteľností budú na Slovensku rásť aj naďalej
Ceny nehnuteľností budú na Slovensku rásť aj naďalej. Zdroj: shutterstock.com/Gelia
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Ceny nehnuteľností na Slovensku vyleteli do závratných výšok a situácia sa len zhoršuje. Experti bijú na poplach – každý, kto ešte verí na lacnejšie byty, sa môže poriadne prepočítať.

Rekordné ceny nehnuteľností na Slovensku

Čísla hovoria za všetko. Za posledných dvanásť mesiacov sa dvojizbák v Bratislave predražil z 250-tisíc na 300-tisíc eur. V Košiciach musíte vyložiť o 20-tisíc viac, v Trnave a Nitre si pripočítajte ďalších sedem tisíc, informuje STVR.

Realitný barometer ukázal, že meter štvorcový v krajských mestách dosiahol v apríli úroveň 3 049 eur – to je skok o viac ako 13 percent za rok.

Najväčšie prekvapenie priniesol Prešovský kraj, ktorý zaznamenal najstrmší rast. „Najväčším skokanom bol Prešovský kraj,” konštatoval Filip Domovec z portálu Nehnuteľnosti.

Ceny bytov na Slovensku stúpajú dvojciferným tempom

Ceny bytov na Slovensku stúpajú dvojciferným tempom. Zdroj: shutterstock.com/Giannis Papanikos

Lacné pôžičky = drahé byty

Za astronomickými cenami stojí jednoduchá rovnica. Banky ponúkajú hypotéky s úrokmi pod štyrmi percentami a analytici predpovedajú ich pokles až na 3,2-3,4 percenta do konca roka. Viac ľudí si tak môže dovoliť úver, no väčší dopyt automaticky ženie ceny hore.

Hypotéky alebo hypotekárny trh taktiež spúšťa veľmi prijateľné kampane a ľudia teda kupujú a chcú kúpiť,” vysvetlila realitná maklérka Karin Zápalová pre STVR.

Ceny nehnuteľností: Čakanie sa nevypláca

Odborníci sú jednoznační – odkladať kúpu je chyba. Realitná maklérka v rozhovore pre STVR radí:

Odporúčam všetkým mladým ľuďom, ktorí sú minimálne pol roka na príjme, oficiálnom peknom príjme, aby si zobrali hypotéku, aby kúpili nehnuteľnosť, pretože o päť rokov bude určite nehnuteľnosť drahšia.”

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.