- Za obľúbené potraviny necháme v obchodoch zrejme viac peňazí.
- Okrem počasia na ich ceny vplývajú aj ďalšie faktory.
Za menej ako tri mesiace sa ceny kakaa zvdojnásobili. V dôsledku toho zaň spotrebitelia zaplatia viac a výrobcovia sú nútení hľadať ponuku, ktorá je najvýhodnejšia. Informuje o tom portál O peniazoch.
Najaktívnejší kontrakt na burze v New Yorku dosiahol historický maximálny level, stúpol na 8 394 USD za metrickú tonu. Príčinou je neúroda v západnej Afrike, ktorá je hlavným zdrojom svetovej ponuky kakaa, pričom tam kakaovníky postihujú choroby, no aj extrémne počasie.
Už tretí rok po sebe tak svetu hrozí značný deficit dodávok kakaa. Pre spracovateľov sú kritickými najmä odstávky a nové environmentálne predpisy pre európskych dovozcov. Práve tie predstavujú ďalšie prekážky pri získavaní kakaových bôbov.
Ceny kakaa rýchlo stúpajú pred Veľkou nocou, ktorá je významným sviatkom konzumácie čokolády najmä v krajinách ako USA. S narastajúcimi cenami sa niektoré sladkosti stávajú drahšími, menšími alebo obsahujú iné príchute, aby sa zmiernil vplyv rastúcich nákladov.
Martin Hug, finančný riaditeľ švajčiarskeho výrobcu čokolády Lindt & Sprüngli uviedol, že o zvýšení cien za výrobky informovalo už mnoho hráčov na trhu a inak to nie je ani v prípade obľúbenej značky. Podľa Huga je aktuálne veľmi náročné predpovedať, aká budúcnosť trh s kakaom čaká.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Priplatíme si aj za banány?
Je možné, že prudké zdražovanie pocítime aj v prípade banánov. Podľa portálu BBC na zmenu ich ceny vplývajú predovšetkým zmeny klímy.
Hlavný ekonóm Svetového fóra banánov Pascal Liu uviedol, že klimatické zmeny sú masívnou hrozbou pre zásobovanie. V dôsledku morských búrok a oneskorených dodávok dochádza v niektorých britských supermarketoch k nedostatku obľúbenej potraviny.
Banány sú náchylné na nárast teploty, čo by v niektorých regiónoch mohlo spôsobiť rozšírenie plesní a poškodenie úrody. Pestovateľov tiež trápia narastajúce náklady na hnojivá, energiu, dopravu a nedostatok pracovnej sily.
Preto sa Liu obáva, že rast ceny tohto ovocia je nevyhnutný. „Je veľmi pravdepodobné, že k tomu dôjde. Ak nedôjde k zvýšeniu ponuky, očakávam, že v nasledujúcich rokoch budú ceny banánov vysoké,” uzavrel.
V hre je aj zvyšovanie cien za pečivo
Slovenskí pekári uvádzajú, že môže dôjsť k nárastu cien pekárenských, cukrárenských a cestovinárskych výrobkov. Okrem veľkého nedostatku pracovníkov je na zvýšenie cien tlak aj v dôsledku nárastu nákladov na pracovnú silu.
Ako sme informovali v nedávnom článku, Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC), uviedol, že za nedostatkom pracovníkov stojí politika vlády Eduarda Hegera. Tá umožňuje Slovákom odchádzať do predčasného dôchodku.
Mohlo by vás zaujímať: Sociálna poisťovňa predstavila skvelú novinku. Novú službu Slováci ocenia