Celosvetový hospodársky rast sa opäť znižuje s rastúcim rozdelením sveta
Celosvetový hospodársky rast sa opäť znižuje s rastúcim rozdelením sveta. Zdroj: shutterstock.com/KanawatTH

Medzinárodný menový fond (IMF) opätovne znížil svoju prognózu globálneho rastu vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine a stále rastúcu infláciu. Tento rok sa má rast spomaliť na hodnotu 3,2 %, následne v roku 2023 má klesnúť na 2,9 %. Na správu upozornil denník Wall Street Journal.

Globálny rast sa spomaľuje

Medzinárodná finančná inštitúcia v utorok opätovne znížila svoj odhad svetového hospodárskeho vývoja na rok 2022 a 2023. Zatiaľ čo pred rokom stanovila IMF rast na 6,1, na rok 2022 už predpokladá zníženie na 3,2 %, pričom posledné mesiace svoje prognózy znižuje.

Inštitúcia však upozornila, reálne výsledky môžu byť ešte horšie a rast nižší, pretože existuje viacero faktorov, ktoré môžu globálnu situáciu zhoršiť. Sem patrí napríklad náhle zastavenie dovozu plynu z Ruska, ktoré sa dnes opäť znížilo o polovicu, pokračujúci rast inflácie, ktorý by ignoroval zvýšenie sadzieb centrálnymi bankami, rast dlhov, nové ohniská Covid-19 a ďalšie spomalenie hospodárskeho rastu v Číne.

Ďalším činiteľom je aj rastúca polarizácia sveta, kde na jednej strane demokratický Západ na čele s USA a EÚ, a na druhej Rusko a Čína, čo môže brániť obchodno-hospodárskej spolupráci ako doposiaľ.

Máme vyššiu infláciu a ide o širšiu infláciu. Nie sú to len energie a potraviny. Preniká do služieb a tovarov a vo väčšine krajín výrazne prevyšuje ciele centrálnych bánk… To vedie k znižovaniu kúpnej sily. V mnohých krajinách mzdy nedržia krok s rastom cien,“ povedal hlavný ekonóm MMF Pierre-Olivier Gourinchas.

Rast druhej najväčšej ekonomiky Číny sa tiež znížil. Oproti predchádzajúcemu roku klesla predikcia z 8,1 % na 3,3 %. Pokiaľ sa bude situácia v Číne zhoršovať, bude to mať neblahý dosah aj na západné ekonomiky, ako doplnil ďalej Gourinchas.

Čítaj ďalej: Číne hrozí ekonomická kríza, ohrozená je celá globálna ekonomika

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance