- Slovenské daňové zaťaženie 40 % odrádza podnikateľov od podnikania doma.
- Česko láka investorov 15 % daňou a časovým testom.
- Paraguay ponúka 10 % daň a nezdaňuje zahraničné príjmy.
- 1. Konkurencieschopnosť v regióne: Slovensko čelí silnej konkurencii zo strany susedných krajín, najmä Česka, kde je daňové zaťaženie výrazne nižšie. Pri súčasných vysokých sadzbách riskujeme odliv podnikateľov a investorov do okolitých krajín, čo môže viesť k postupnému oslabovaniu našej ekonomickej pozície v regióne.
- 2. Podpora podnikateľského prostredia: nižšie dane by umožnili firmám investovať viac do rozvoja, inovácie a tvorby nových pracovných miest. Najmä malé a stredné podniky, ktoré tvoria chrbticu slovenskej ekonomiky, by získali väčší priestor pre rast a expanziu.
- 3. Prilákanie zahraničných investícií: atraktívne daňové podmienky sú jedným z kľúčových faktorov pri rozhodovaní zahraničných investorov. Nižšie daňové zaťaženie by mohlo prilákať nové technologické firmy a startupové projekty, čo by prispelo k modernizácii slovenskej ekonomiky.
- 4. Boj proti šedej ekonomike: vysoké dane často motivujú k daňovým únikom a práci načierno. Znížením daňového zaťaženia by sa mohla časť šedej ekonomiky presunúť do legálnej sféry, čo by paradoxne mohlo viesť k vyšším celkovým príjmom štátu.
- 5. Podpora domácej spotreby: nižšie odvody znamenajú vyššie čisté príjmy pre zamestnancov aj podnikateľov. Viac peňazí v peňaženkách ľudí vedie k vyššej spotrebe, čo podporuje ekonomický rast a v konečnom dôsledku aj príjmy štátu z nepriamych daní.
Pozrite si aj naše video: