Časový „trest” na Slovensku, alebo ako vláda zdiera občanov (Komentár)

  • Slovenské daňové zaťaženie 40 % odrádza podnikateľov od podnikania doma.
  • Česko láka investorov 15 % daňou a časovým testom.
  • Paraguay ponúka 10 % daň a nezdaňuje zahraničné príjmy.
Ekonomika Slovenská vláda trestá občanov
Slovenská vláda trestá občanov. shutterstock.com/Alexandros Michailidis/Ventura
BitmarketsBitmarkets

Paraguay napríklad nezdaňuje zahraničné príjmy, čo je veľké lákadlo pre podnikateľov a firmy založiť tam svoj biznis a zamestnávať miestnych občanov. Aj napriek tomu, že Slovensko je oveľa vyspelejšia krajina a pôsobia tu úspešné firmy ako ESET alebo Penta, môžeme si z tohto prístupu zobrať inšpiráciu.

Ešte zaujímavejší, hlavne pre držiteľov kryptomien, je český systém, ktorý prešiel nedávnou reformou. Prezident Petr Pavel podpísal novú legislatívu 6. februára 2025, čím Česko potvrdilo svoju pozíciu ako jedna z najprogresívnejších krajín v oblasti regulácie kryptomien.

Paraguaj je naklonený ku rozvoju ekonomiky

Paraguaj je naklonený ku rozvoju ekonomiky. Zdroj: shutterstock.com/Global Image Archive

Paraguajský daňový systém ako príklad jednoduchosti

Paraguay má jeden z najjednoduchších daňových systémov v Latinskej Amerike. Krajina využíva teritoriálny princíp zdanenia, čo znamená, že zdaňuje len príjmy dosiahnuté na území Paraguaja.

Optimálne podmienky v Paraguaji

Základná daň z príjmu právnických osôb je stanovená na 10 %, čo je jedna z najnižších sadzieb v regióne. Fyzické osoby platia progresívnu daň z príjmu od 8 % do 10 %. DPH (IVA) má základnú sadzbu 10 % a zníženú sadzbu 5 % na základné potraviny a lieky.

Paraguaj nemá daň z kapitálových ziskov a dividendy sú zdaňované len minimálne. Krajina tiež ponúka daňové stimuly pre zahraničných investorov, najmä v oblasti priemyselnej výroby a exportu.

Pre začínajúce podniky existuje zjednodušený systém (SIMPLE), ktorý kombinuje viaceré dane do jednej platby. Systém sociálneho zabezpečenia vyžaduje príspevky vo výške 16,5 % od zamestnávateľa a 9 % od zamestnanca.

Český prístup ku kryptomenám

Česko sa radí medzi kryptomenové veľmoci a tento status si upevňuje. Od 6. februára 2025 nadobudla účinnosť významná zmena, ktorá po troch rokoch držby oslobodzuje investorov do kryptomien od dane z príjmu (takzvaný časový test). Limit je stanovený na 40 miliónov korún ročne, čo je spravodlivé hlavne pre bežných občanov, ktorí vnímajú kryptomeny ako formu sporenia. Nemusia tak už pri samotnom nákupe kalkulovať s budúcou daňovou povinnosťou.

Česko schválilo reguláciu kryptomien

Česko schválilo reguláciu kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/max.ku/Georgi Bidenko

Podobný návrh síce zaznel ešte v roku 2023 aj na Slovensku, ktorý by po roku znížil sadzbu na 7 %, ale po zmene vlády bol po niekoľkých mesiacoch nakoniec zamietnutý. Táto situácia ilustruje potrebu stabilného a predvídateľného daňového prostredia, ktoré podporuje inovácie a prilákanie investícií do perspektívnych odvetví ekonomiky.

Ste za zníženie daní z kryptomien?

5 dôvodov pre zníženie daňového zaťaženia na Slovensku

SpäťStrana 2/3Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.