Čaká Slovensko krypto-exodus? Drastické zdanenie ohrozuje budúcnosť digitálnych mien

  • Slovensko drasticky zvyšuje dane z kryptomien.
  • Analytici varujú pred stratou konkurencieschopnosti na európskom trhu.
  • Investori môžu začať hľadať príležitosti v krajinách s nulovou daňou, ako sú Malta či Portugalsko.
Novinky Čaká Slovensko krypto-exodus?
Čaká Slovensko krypto-exodus? Zdroj: shutterstock.com/Ink Drop
BitmarketsBitmarkets

Slovensko ani zďaleka nie je prajným prostredím pre kryptomeny. Plánované zvýšenie daní v rámci konsolidačného balíčka slovenskej vlády môže negatívne ovplyvniť atraktivitu Slovenska na trhu s kryptomenami. Analytik Tatra banky Tibor Lörincz upozorňuje, že toto rozhodnutie spraví zo Slovenska menej lákavú destináciu pre kryptomenové firmy. Zároveň poznamenáva, že napriek 15-ročnej existencii kryptomien stále chýba ich rozšírené a legálne využitie.

„Tie sú populárne hlavne na nelegálne nákupy drog, zbraní, prípadne ako médium výmeny pre podvodníkov a hackerov. Nie je preto jasné, či je až taká škoda nebyť atraktívnou krajinou pre kryptomeny,” uviedol Lörincz.

Slovensko nie je prajným kryptomenovým prostredím

Slovensko nie je prajným kryptomenovým prostredím. Zdroj: shutterstock.com/lunopark

Daňové zaťaženie a budúcnosť kryptomien

Slovensko malo daňovú sadzbu pre zisk z kryptomien 19 %, respektíve 25 %, plus zdravotný odvod vo výške 14 %. Analytik Across Private Investments Dominik Hapl potvrdzuje, že ide o jedno z najvyšších daňovo-odvodových zaťažení v Európe.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Analytik XTB Tomáš Vranka zdôrazňuje, že samotná nízka daň nestačí na vytvorenie kryptorajа.

Nízka daň nestačí

Dôležité sú aj nasledovné faktory:

  • Celkové podnikateľské prostredie
  • Jednoduchá administratíva
  • Dobré daňové podmienky
  • Silná komunita

 

V EÚ existujú krajiny ako Nemecko, Malta či Portugalsko s nulovou daňou z kryptomien. „V rámci konsolidácie sa ani nedá hovoriť o zachovaní zvýšených príjmov z kryptomien do rozpočtu, nakoľko veľká väčšina kryptoinvestorov svoje zisky buď nepriznáva, alebo na to využíva krajiny, ktoré majú nulovú daň,” uzavrel Hapl.

Okazio PCBest Wallet mobil