Čaká nás na Slovensku prudký nárast nezamestnanosti?

Ekonomika Nezamestnanosť zrejme porastie
Nezamestnanosť zrejme porastie. Zdroj: shutterstock.com/Photo Smoothies/rarrarorro
BitmarketsBitmarkets

Ekonomika eurozóny posledné roky viac menej stagnuje, zatiaľ čo boj s infláciou sa zdá byť nekonečný. Medzitým úrokové sadzby prekonali najvyššie tempo rastu v histórii Európskej centrálnej banky (ECB). Nelichotivé makroekonomické ukazovatele naznačujú, že prichádza druhá fáza ekonomickej krízy, ktorá bude predstavovať zvýšenú nezamestnanosť, uvádza Trend.

Eurozóna stagnuje

Inflácia v eurozóne klesla na dva a pol ročné minimum na úroveň 2,9 %, no to neznamená, že okamžite začnú klesať aj úrokové sadzby. Tie zrejme zostanú na vysokých úrovniach ďalšie dva roky alebo aj dlhšie. Podľa ECB sa inflačný cieľ 2 % tak skoro nedosiahne, keďže jadrová inflácia zostáva na úrovni 4,2 %. Medzitým je na Slovensku rast cien najvyšší v eurozóne na úrovni až 8,2 %.

Všeobecne sa pokles inflácie chápe ako dobré znamenie. Zatiaľ čo ceny klesnú, mzdy zostanú zvýšené a narastá kúpna sila ruka v ruke s tržbami firiem. V skutočnosti ale ekonomika v Európe stagnuje a naposledy pri medziročnom porovnaní stúpla len o 0,1 %. To len potvrdzuje, že spomalenie európskej ekonomiky akceleruje, čo by nás mohlo priviesť do druhej fázy v podobe nezamestnanosti.

Eurozóna klesla prvýkrát od roku 2020

Eurozóna klesla prvýkrát od roku 2020. Zdroj: Tradingeconomics

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Čaká nás zvýšená nezamestnanosť?

Podľa centrálnych bankárov zníženie úrokových sadzieb tak skoro nenastane. Ide o jeden zo základných ukazovateľov recesie, ktorý predražuje peniaze a tie sa stávajú menej dostupnými. Nehovoriac o tom, že deficit Slovenska je kritický a môže zapríčiniť, že nám ratingové agentúry znížia rating a zahraniční veritelia nám opäť zvýšia úrokové sadzby.

V prostredí vysokých úrokových sadzieb je kúpyschopnosť obyvateľstva nižšia a firmy tak musia obmedzovať produkciu, keďže nie je dostatočný dopyt. To môžeme jasne vidieť na vyššie spomenutej stagnácii hrubého domáceho produktu (HDP). Nižšia produkcia však spôsobuje nárast nezamestnanosti, čo nazývame druhou fázou krízy.

V čase písania článku podľa Eurostatu dosahuje nezamestnanosť v Európskej únii 6 %, zatiaľ čo v eurozóne 6,5 %. Na Slovensku sa pohybuje na úrovni 5,7 %, o čom sme informovali už skôr. Historicky ide o nízke hodnoty, no tento trend sa môže čoskoro zmeniť, pokiaľ sa stagnácia ekonomiky bude stupňovať a úrokové sadzby ostanú vysoké po dlhšiu dobu, než sa očakávalo.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko je najhoršie v eurozóne. Rast cien sa ešte neskončil

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.