Bybit recenzia: Návod, poplatky a skúsenosti (2024)

Logo kryptomenovej burzy Bybit
Portfólio produktov
99%
Poplatky
95%
Zákaznícka podpora
90%
Založenie účtu
95%
Obchodné rozhranie
99%
Dôveryhodnosť značky
95%
Logo kryptomenovej burzy Bybit
95%
Registrovať sa

Po tom, čo sme úspešne vložili finančné prostriedky do peňaženky, môžeme si vysvetliť, ako vyzerá obchodné rozhranie burzy Bybit. Logiku si ukážeme na spotovom trhu, aj keď obchodovať na burze viete aj na derivátovom trhu.

  1. Hlavička – v hornej časti sa nachádza hlavné menu, kde sa viete prepínať medzi jednotlivými trhmi. Naľavo sa hneď dokážete dostať do sekcie nakupovania kryptomien, spotového a derivátového trhu a mnohých ďalších funkcií. Napravo si viete prezerať stav svojich aktív a meniť nastavenia vášho profilu.
  2. Informácie o aktíve – táto časť slúži na informovanie o základných informáciách o aktíve, ktoré máte zobrazené. Je tu trhová cena, denná zmena, najvyššia a najnižšia cena a denný objem.
  3. Výber aktív – vyberáte si z dlhého zoznamu aktív podľa trhu. Vyberiete si napríklad Bitcoin a ukáže vám všetky kryptomeny, ktoré zaňho viete vymeniť. Po vybratí sa vám dynamicky menia aj ostatné sekcie obchodnej platformy.
  4. Trhové podmienky – po tom, čo ste si zvolili danú kryptomenu, v tejto časti sa zobrazí graf s trhovou cenou, na ktorý vieme implementovať rôzne indikátory. Napravo od grafu je zobrazená kniha objednávok (order book). Tá reprezentuje zoznam pokynov, ktoré burza používa na zaznamenanie záujmu kupujúcich a predávajúcich. V poslednej časti napravo je chronologicky zoradený zoznam posledných zrealizovaných obchodov.
  5. Objednávky – v tejto sekcii sú informácie o aktuálne otvorených objednávkach a ich histórii. Rovnako si tu dokážete prezerať históriu obchodov alebo mať lepší prehľad o požičaných peniazoch a aktívach.
  6. Zadávanie obchodných príkazov – zrejme najdôležitejšia časť celého rozhrania, keďže tu zadávate konkrétne obchodné príkazy. Bybit ponúka hneď niekoľko možností objednávok, ktoré si vysvetlíme neskôr v tejto recenzii.
  7. Zjednotený obchodný účet – v tejto časti obchodného rozhrania sa nachádzajú vaše aktíva a ich množstvo, s ktorým môžete disponovať.
Obchodná platforma

Obchodná platforma. Zdroj: Bybit

Skôr, než sa dostaneme ku zrealizovaniu konkrétneho obchodu, vysvetlíme si, aké základné príkazy viete používate na burze Bybit. Je to obzvlášť dôležité, pretože od objednávok môže závisieť vaša úspešnosť pri investovaní. Burza ponúka hneď niekoľko príkazov:

  • Market – najjednoduchší príkaz, ktorým zobchodujete kryptomenu za najaktuálnejšiu cenu.
  • Limit – sami zadáte, pri akej cene má dôjsť k obchodu.
  • Conditional – zadávate podmienku, po ktorej splnení vykoná burza obchodný príkaz.
  • OCO – objednávka s horným a dolným limitom.
  • Iceberg – rozdelenie veľkej objednávky na menšie.
  • TWAP – opakované vykonávanie menších objednávok v pravidelnom intervale.
Typy príkazov

Typy príkazov. Zdroj: Bybit

Market príkaz

Pri tomto type príkazu obchodujete s aktuálnou cenou. Výhodou je, že objednávka sa spracuje okamžite za najlepšiu dostupnú ponuku. Burza vám trhovú cenu vyplní sama a nezadávate ju vy. Jediné, čo urobíte je, že napíšete množstvo, ktoré chcete obchodovať.

Market príkaz na nákup

Market príkaz na nákup. Zdroj: Bybit

Market príkaz na predaj

Market príkaz na predaj. Zdroj: Bybit

 

Limit príkaz

Nákup

  • Trhová cena BTC = 60 000 $
  • Limitný nákup = 58 000 $

Limitný nákup v tomto prípade znamená, že nakupujeme na cene 58 000 dolárov, aj keď je trhová aktuálna cena 60 000 dolárov. Špekulujeme nad tým, že v blízkej budúcnosti dôjde k poklesu ceny na úroveň 58 000 dolárov. V prípade limitnej objednávky na nákup je limitná cena nižšie ako trhová cena. Následne zadáme iba množstvo, ktoré chceme nakúpiť.

Limit príkaz na nákup

Limit príkaz na nákup. Zdroj: Bybit

Predaj

  • Trhová cena BTC = 60 000 $
  • Limitný predaj = 62 000 $

Limitný predaj v tomto prípade znamená, že predávame na cene 62 000 dolárov, aj keď je trhová aktuálna cena 60 000 dolárov. Špekulujeme nad tým, že v blízkej budúcnosti dôjde k nárastu ceny na úroveň 62 000 dolárov. V prípade limitnej objednávky na predaj je limitná cena vyššie ako trhová cena. Následne zadáme iba množstvo, ktoré chceme predať.

Limit príkaz na predaj

Limit príkaz na predaj. Zdroj: Bybit

 

Conditional príkaz

Nákup

  • Trhová cena BTC = 60 000 $
  • Trigger cena = 61 000 $
  • Order price = limit 61 500 $ (alebo market)

Cena Bitcoinu je 60 000 dolárov a vy chcete nakupovať za predpokladu, že rast bude pokračovať. Inak povedané, cena zlomí dôležitú rezistenciu. Určíte konkrétnu cenu, pri ktorej dosiahnutí dôjde k zobchodovaniu vášho limit alebo market príkazu. Z tohto dôvodu zadávate conditional príkaz na limitný nákup s parametrami trigger price 61 000 dolárov a limit price 61 500 dolárov. To znamená, že ak cena prekoná 61 000 dolárov, vytvorí sa limitný príkaz na nákup za cenu 61 500 dolárov. Rozdiel medzi týmito cenami je spread, ktorý slúži na to, aby sa vám objednávka zobchodovala celá a aspoň za limitnú cenu, ktorú ste zadali.

Conditional príkaz na nákup

Conditional príkaz na nákup. Zdroj: Bybit

Predaj

  • Trhová cena BTC = 60 000 $
  • Trigger cena = 58 900 $
  • Order price = limit 58 500 $ (alebo market)

Cena Bitcoinu je 60 000 dolárov a vy chcete predávať za predpokladu, že pokles bude pokračovať. Inak povedané, cena spadne pod dôležitý support. Určíte konkrétnu cenu, pri ktorej dosiahnutí dôjde k zobchodovaniu vášho limit alebo market príkazu. Z tohto dôvodu zadávate conditional príkaz na limitný predaj s parametrami trigger price 58 900 dolárov a limit price 58 500 dolárov. To znamená, že ak cena prekoná 58 900 dolárov, vytvorí sa limitný príkaz na predaj za cenu 58 500 dolárov.

Conditional príkaz na predaj

Conditional príkaz na predaj. Zdroj: Bybit

 

OCO príkaz

Nákup

  • Trhová cena BTC = 60 000 $
  • Take profit = 55 000 $
  • Stop loss = 65 000 $

BTC sa obchoduje medzi 55 000 a 65 000 dolármi. Plánujeme nakúpiť, ak cena prekoná jednu z týchto hodnôt. Ak sa jedna z týchto objednávok zrealizuje, druhá sa zruší.

OCO príkaz na nákup

OCO príkaz na nákup. Zdroj: Bybit

Predaj

  • Trhová cena BTC = 60 000 $
  • Take profit = 65 000 $
  • Stop loss = 55 000 $

BTC sa obchoduje medzi 55 000 a 65 000 dolármi. Plánujeme predať, ak cena prekoná jednu z týchto hodnôt. Ak sa jedna z týchto objednávok zrealizuje, druhá sa zruší.

OCO príkaz na predaj

OCO príkaz na predaj. Zdroj: Bybit

 

Iceberg príkaz

Iceberg príkaz rozdeľuje veľkú objednávku na mnoho menších, čo umožňuje rýchly vstup na trh a zároveň minimalizuje sklz. Veľkí obchodníci môžu ovplyvňovať dynamiku trhu bez toho, aby odhalili svoju celú pozíciu. V oboch prípadoch dole na obrázkoch, či už na nákup alebo predaj, sme zvolili celkové množstvo 0,1 BTC a množstvo na jednu objednávku 0,001 BTC. To znamená, že sa nám otvorí 100 objednávok v hodnote 0,001 BTC.

Iceberg príkaz na nákup

Iceberg príkaz na nákup. Zdroj: Bybit

Iceberg príkaz na predaj

Iceberg príkaz na predaj. Zdroj: Bybit

 

TWAP príkaz

TWAP optimalizuje veľké obchodné objednávky rozdelením príkazu na menšie. Ich realizáciou v pravidelných časových intervaloch sa snaží minimalizovať vplyv na trh a dosiahnuť priemernú realizačnú cenu (cena, za ktorú nakupujeme/predávame). Využíva sa vtedy, ak veľkosť vašej objednávky presiahne likviditu dostupnú v knihe čakajúcich objednávok. TWAP vypočítava optimálny čas na zadanie a realizáciu objednávky na základe parametrov nastavených používateľom.

Na Bybite TWAP umožňuje nastavenie časového rozsahu od 5 minút do 24 hodín. Počas tejto doby platnosti bude algoritmus zadávať rozdelené objednávky v pravidelných intervaloch. Objednávka bude prebiehať až do uplynutia doby jej platnosti alebo do úplného naplnenia celého množstva objednávky. V našom prípade na obrázkoch sme si zvolili množstvo 0,01 BTC a čas 1 hodinu.

TWAP príkaz na nákup

TWAP príkaz na nákup. Zdroj: Bybit

TWAP príkaz na predaj

TWAP príkaz na predaj. Zdroj: Bybit

 

Príklad na obchodný príkaz

  • Parametre príkazu

    Po tom, čo sme si predstavili všetky typy obchodných príkazov, je načase, aby sme si ukázali postup, ako zrealizovať konkrétny obchod. V našom príklad použijeme limitný príkaz na spotovom trhu, kde limitná cena bude nižšia od trhovej. Cena Etherea bola v čase zadania objednávky na úrovni 3 900 dolárov, no my chceme nakupovať na cene 3 800 dolárov.

    1. Zadáme limitný typ objednávky.
    2. Zvolíme cenu a množstvo.
    3. Potvrdíme objednávku.
    Príklad na nákup

    Príklad na nákup. Zdroj: Bybit

  • Otvorená objednávka

    Keďže sme zadali objednávku na nákup Etherea za nižšiu cenu ako je aktuálna, objednávka nebude zrealizovaná, pokým Ethereum neklesne na 3 800 dolárov. Prehľad týchto otvorených objednávok môžete vidieť v sekcii obchodného rozhrania dole. Za predpokladu, že by sme nakupovali za aktuálnu cenu, objednávka by sa zobchodovala okamžite.

    Otvorená objednávka na Bybite

    Otvorená objednávka na Bybite. Zdroj: Bybit

Obchodovanie na burze Bybit taktiež poskytuje možnosť pákovania obchodu. Finančná páka znamená, že si požičiate peniaze, aby ste zvýšili potenciál zisku. Bybit poskytuje páku až 10X. Ide o obchodovanie, ktoré obchodníkom umožňuje požičiavať si a využívať finančné prostriedky zabezpečením svojich kryptomenových aktív. 

Čím je páka väčšia, tým väčší je potenciál zisku, ale rastie aj riziko. Ak je páka príliš vysoká, potom je blízko trhovej ceny aj likvidačná cena, ktorú keď trhová cena prekoná, pozícia bude zlikvidovaná. Preto je obchodovanie kryptomien s finančnou pákou na trhu obzvlášť riskantný krok. Zoznam všetkých maržových trhov nájdete tu.

Druhy marží na Bybite:

  • Isolated margin: Pod izolovanou maržou sa na pozíciu aplikuje špecifická výška marže (počiatočná marža), pričom pozičnú maržu je možné upraviť manuálne. V prípade likvidácie môžete stratiť počiatočnú maržu a extra maržu pridanú k tejto pozícii. Upozorňujeme, že úprava pákového efektu ovplyvní všetky pozície a aktívne objednávky v rámci aktuálneho páru.
  • Cross margin: V rámci krížovej marže sa použije všetok dostupný zostatok príslušného maržového účtu, aby sa splnili požiadavky na udržiavaciu maržu a zabránilo sa likvidácii. Všetok zodpovedajúci disponibilný zostatok sa môže v prípade likvidácie stratiť. Upozorňujeme, že úprava pákového efektu ovplyvní všetky pozície a aktívne objednávky v rámci aktuálneho páru.
  • Portfolio margin: Ide o metódu výpočtu maržových požiadaviek. Zohľadňuje skôr celkové riziko portfólia, než každú pozíciu izolovane. Posúdením rizika na úrovni portfólia môžu makléri alebo burzy potenciálne znížiť svoje maržové požiadavky, čo sa premieta do zvýšenej kúpnej sily a flexibility obchodovania. Umožňuje obchodovať väčšie pozície s menšou požadovanou maržou. To môže zvýšiť kúpnu silu a kapitálovú efektívnosť.
Druhy finančnej páky

Druhy finančnej páky. Zdroj: Bybit

Upozornenie

Obchodovanie s použitím finančnej páky je extrémne rizikové a neodporúčame ho začiatočníkom. Zvážte riziko a naučte sa používať tento nástroj najprv na demo účte.

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.