Budúca spaľovňa v Slovnafte má problém. Ľudia ju nechcú, spisujú petíciu

  • Bratislavská rafinéria Slovnaft chce postaviť novú spaľovňu.
  • Proti sa ale stavia petícia, ktorú podpísalo okolo 2 000 ľudí.
  • Slovnaft petíciu víta a chce o tomto projekte diskutovať.
Ekonomika Slovnaftu sa vybudovanie spaľovne komplikuje
Slovnaftu sa vybudovanie spaľovne komplikuje. Zdroj: shutterstock.com/RONEDYA/steve estvanik
Wallstreetpepe PC banerBitmarkets

Bratislavská rafinéria Slovnaft má v úmysle vybudovať vo svojom areáli novú spaľovňu. Proti tomuto zámeru sa však spustila petícia. Téme sa venoval denník SME.

K slovu sa hlásia najmä aktivisti, podľa ktorých to na vybudovanie spaľovne nie je vhodná lokalita. Ak by stála priamo v areáli rafinérie Slovnaft, bola by to podľa ich tvrdení ďalšia záťaž pre obyvateľov v okolí.

Spaľovňa je nielen podľa nás zbytočná a kontraproduktívna. Ide proti európskym aj národným stratégiám, znepríjemní bežný život Bratislavčanov. Nová spaľovňa môže ohroziť rôzne zložky životného prostredia na Žitnom ostrove a biodiverzitu chránených území Ramsarskej lokality Dunajské Luhy.

Sú skôr za strategické prechádzanie tvorby odpadu ako za výstavbu nových spaľovní. Slovnaft sa však bráni tým, že chápu neistotu ľudí a ich záujem o túto tému a petíciu vítajú. Tá má aktuálne okolo 2 000 podpisov.

Na druhej strane Slovnaft poznamenal, že cieľom projektu Centra na energetické zhodnotenie odpadu (CEZO) je aj náhrada starej spaľovne ropných kalov zo 70. rokov, ktorú v areáli rafinérie stále používajú.

Petícia má aktuálne okolo 2 000 podpisov

Petícia má aktuálne okolo 2 000 podpisov. Zdroj: shutterstock.com/Klaudia Oczeretko

Slovnaft však stále čaká na stanovisko štátneho orgánu, ktorý posúdi vplyvy na životné prostredie, prípadne navrhne opatrenia na minimalizáciu prípadných dopadov na obyvateľstvo.

Nová spaľovňa bude schopná vyrábať teplo a elektrickú energiu, pričom ako palivo namiesto zemného plynu alebo ropného zvyšku použije komunálny, priemyselný a ťažko spracovateľný odpad.

Slovnaft očakáva, že nová spaľovňa „zhltne” ročne okolo 316 700 ton odpadu. Nebude to však lacné. Bratislavská rafinéria očakáva, že ju výstavba bude stáť okolo 200 miliónov eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovnaftu sa darilo

Za rok 2022 totiž zaplatil najvyššiu splatnú daň z príjmu, a to vo výške 628 miliónov eur. Je to z dôvodu nariadenia Rady Európskej únie o mimoriadnom zásahu na riešenie vysokých cien energií, v rámci ktorého musel Slovnaft uhradiť dočasný solidárny príspevok, ktorý bol vo výške takmer 520 miliónov eur. V opačnom prípade by jeho výška splatnej dane bola na úrovni 108 miliónov eur.

Slovnaft za rok 2022 zaznamenal tržby vo výške šiestich miliárd eur, čím dosiahol tretie najvyššie tržby v roku 2022. So ziskom 415 miliónov eur dosiahol druhý najlepší zisk. Druhú najvyššiu splatnú daň z príjmu uhradila firma eustream, a to 111 miliónov eur. Za ňou skončila Slovenská sporiteľňa s výškou splatnej dane 71,6 milióna eur.

Naopak, Slovenské elektrárne, ktoré v minulosti patrili k významným platcom splatnej dane, pre vyššie prevádzkové náklady dosiahli v roku 2022 stratu 217 miliónov eur. Ich splatná daň z príjmu za minulý rok klesla na záporných 22 miliónov eur.

Prečítajte si aj: Slovnaft na čele rebríčka. Prekonal všetky firmy na Slovensku

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.