- Čo je to označenie LEED?
- Ktorá budova na Slovensku patrí do TOP zoznamu?
- Pozrite sa, medzi aké architektonické skvosty sme sa dostali.
Americké LEED topky
Patrí sem The Bullitt Center v americkom meste Seattle, často označovaná ako najzelenšia komerčná budova na svete. Budova dosahuje nulové emisie energie, vody a odpadu.
Jej solárne panely, zber dažďovej vody a kompostovacie toalety sú etalónmi pre udržateľné komerčné budovy. Tento šesťposchodový kancelársky objekt slúži ako príklad ekologickej architektúry v mestskom prostredí.
Druhým unikátom na zozname v rámci USA je 555 Mission Street, navrhnutá firmou Kohn Pedersen Fox Associates. Budova dosiahla certifikáciu LEED Platinum vďaka energeticky efektívnemu dizajnu, zelenej streche a úsporným vodným systémom.
Tento kancelársky objekt ponúka moderné priestory s dôrazom na udržateľnosť a je domovom pre mnohé technologické a finančné firmy v San Franciscu.
Top desiatku uzatvára milánsky Bosco Verticale, respektíve Vertikálny les, ktorý navrhli architekti Stefano Boeri, Gianandrea Barreca a Giovanni La Varra.
Projekt pozostáva z dvoch obytných veží pokrytých tisíckami stromov a rastlín, čo zvyšuje biodiverzitu, zlepšuje kvalitu vzduchu a poskytuje prirodzenú izoláciu. Tento inovatívny projekt bol ocenený mnohými cenami za udržateľnosť a architektonický dizajn.
EinPark Bratislava
EinPark, prvá LEED Platinum certifikovaná budova na Slovensku, nastavuje benchmark pre udržateľnosť v regióne. Projekt navrhla spoločnosť Atrios. Budova obsahuje energeticky efektívne systémy, zelenú strechu a úsporné technológie na vodu.
EinPark ponúka kancelárske priestory a obchodné priestory s dôrazom na ekologický dizajn a komfort pre svojich obyvateľov.
Tieto LEED certifikované budovy predstavujú vrchol udržateľnej architektúry, každá prispievajúca k zelenšej budúcnosti prostredníctvom inovatívneho dizajnu a technológií. Od mrakodrapov po rezidenčné lesy, tieto stavby demonštrujú, že je možné vytvoriť krásne, funkčné a environmentálne zodpovedné budovy.
Čím viac budov prijíma udržateľné praktiky, tým viac bude pokračovať v raste pozitívny vplyv na našu planétu, ukazujúc transformačný potenciál zelenej architektúry pri riešení globálnych environmentálnych výziev.
Používaním nástrojov ako LEED môžu vlastníci a manažéri budov na celom svete dosiahnuť svoje ciele a znížiť svoj environmentálny vplyv, čím prispievajú k zdravšej a udržateľnejšej budúcnosti.