BTC spotrebuje 66x viac energie ako v roku 2015 – je to však problém?

BitmarketsBitmarkets

Podľa správy spoločnosti Citigroup Inc. BTC spotrebuje 66-krát viac elektriny ako v roku 2015. Emisie uhlíka spojené s ťažbou budú podľa agentúry Bloomberg pravdepodobne čeliť čoraz väčšej kontrole.

Toto tvrdenie je podporené novým výskumom spoločnosti Mastercard, ktorá práve vydala svoj vlastný uhlíkový kalkulátor, ktorý ukazuje, že 54 percent ľudí si myslí, že ochrana životného prostredia je teraz dôležitejšia ako pred COVID-19.

So zvyšovaním hodnoty Bitcoinu by mala stúpať aj jeho spotreba energie. Spotreba elektrickej energie v sieti však rastie oveľa pomalšie ako cena, ktorá za rovnaké obdobie stúpla približne 170-krát.

Správa Citigroup s odvolaním sa na čísla z Cambridgeského univerzitného centra pre alternatívne financie uviedla, že globálny dopyt po energii BTC siete dosiahol anualizovaných 143 terawatt hodín. To je asi o 4% viac ako celková produkcia elektriny v Argentíne v roku 2019.

Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) v súčasnosti odhaduje, že ročná spotreba elektriny v Bitcoinoch je v súčasnosti niekde medzi Švédskom a Malajziou na 141,6 TWh ročne.

Správa naznačuje, že Čína môže proti ťažbe zasiahnuť z dôvodu ochrany životného prostredia:

„Ťažba a používanie týchto mincí je nepochybne energeticky náročná a mohla by čeliť väčšej regulačnej kontrole, pretože sa rozširuje adopcia.”

Čítajte tiež – ROZHOVOR s Elonom Muskom o kryptomenách – robí si z nás iba srandu?

Je ťažba BTC skutočným problémom?

O dopade Bitcoinu na životné prostredie sa intenzívne diskutovalo. Veľa argumentov bolo vyvrátených alebo prinajmenšom preukázaných ako oveľa komplikovanejších, ako navrhujú oponenti. Koncom marca vytvoril spoluzakladateľ spoločnosti Coin Metrics, Nic Carter, dobre preskúmané vyvrátenie niektorých z týchto kľúčových tvrdení.

V ňom uviedol, že v štyroch čínskych provinciách je dostatok energie, v ktorej sa vyskytuje väčšina ťažby BTC, a veľká časť z nej pochádza zo slnečnej, veternej a vodnej energie.

Na udržanie ziskov budú ťažiari všeobecne využívať najlacnejšiu dostupnú energiu. Vzniká tak každoročná migrácia do provincie Sichuan, aby sa využila lacná vodná energia počas obdobia dažďov. Štúdie naznačujú, že od 39% do 76% energie, ktorá sa spotrebuje na ťažbu Bitcoinov, je táto energia obnoviteľná. 

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) prerazil na nové ATH, čo ďalej?

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.