Británia zavádza nový cestovný poplatok. Za návštevu krajiny budú platiť aj Slováci

  • Od 2. apríla 2025 budú musieť všetci občania Európskej únie požiadať pred cestou do Británie o nový dokument.
  • Tento krok Spojeného kráľovstva nie je ojedinelý.
  • Proces žiadosti by mal trvať približne 20 minút a musí byť dokončený naraz.
Novinky Británia zavádza nový cestovný poplatok
Británia zavádza nový cestovný poplatok. Zdroj: Shutterstock.com/Sven Hansche, Rido
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Cestovateľov, ktorí plánujú v roku 2025 navštíviť Spojené kráľovstvo, čakajú významné zmeny. Britská vláda zavádza nový systém elektronického cestovného povolenia (ETA), ktorý sa dotkne aj slovenských občanov. Toto opatrenie predstavuje zásadnú zmenu v spôsobe, akým budú môcť turisti vstupovať na územie krajiny, píše portál CNN.

Od 2. apríla 2025 budú musieť všetci občania Európskej únie, vrátane Slovákov, požiadať pred cestou do Británie o ETA. „Ide o digitálny registračný systém pre cestujúcich, ktorí nepotrebujú víza na vstup do Spojeného kráľovstva,” vysvetľuje britské ministerstvo vnútra.

Koľko si za vstup do krajiny účtuje Británia?

Získanie povolenia nebude zadarmo. Každý cestujúci bude musieť zaplatiť nevratný poplatok vo výške 10 libier (približne 12,50 eur). Žiadosť je možné podať prostredníctvom oficiálnej mobilnej aplikácie alebo webovej stránky britskej vlády. Úrady varujú pred využívaním služieb tretích strán, ktoré môžu účtovať dodatočné poplatky a predstavujú bezpečnostné riziko pri spracovaní osobných údajov.

 

Proces žiadosti by mal trvať približne 20 minút a musí byť dokončený naraz. Žiadatelia budú musieť nahrať fotku pasu, odfotiť sa a odpovedať na otázky týkajúce sa ich cestovných plánov. Rozhodnutie o udelení povolenia by malo prísť do troch dní, aj keď úrady upozorňujú, že v niektorých prípadoch môže proces trvať dlhšie.

Dôležité je vedieť, že ETA bude platné dva roky a umožní viacnásobný vstup do krajiny. Je však viazané na konkrétny pas – ak cestujúci získa nový cestovný doklad, bude musieť požiadať o nové povolenie. Povolenie potrebujú všetci cestujúci vrátane detí a dojčiat, pričom žiadosť môže v ich mene podať iná osoba.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Británia bude rozdávať vysoké pokuty

Vyhýbanie sa novému systému môže mať vážne následky. Cestujúci bez platného ETA nebudú vpustení do krajiny a môžu čeliť vysokým pokutám. Toto pravidlo platí aj pre tých, ktorí len prechádzajú cez Britániu na ceste do inej destinácie.

Je dôležité poznamenať, že samotné ETA nezaručuje vstup do krajiny. Konečné rozhodnutie zostáva v rukách pohraničnej stráže, ktorá môže vstup odmietnuť aj napriek platnému povoleniu. Povolenie je určené len pre krátkodobé pobyty do šiestich mesiacov.

Pripoja sa aj ostatné krajiny?

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.