- Obchod v národných menách medzi členmi BRICS dosiahol už 65 % všetkých transakcií.
- BRICS sa rozšíril na desať členských štátov vrátane Iránu a SAE.
- Irán aktívne podporuje prechod k nezávislosti od amerického dolára.
BRICS pokračuje v presadzovaní dedolarizácie. Krajiny združenia výrazne posilňujú obchodovanie vo svojich národných menách a znižujú závislosť od amerického dolára. Ako uvádza spravodajský portál News Bitcoin, tento významný posun v globálnej finančnej dynamike sa prejavuje najmä v rastúcom podiele transakcií v lokálnych menách.
BRICS sa odkláňa od dolára
Najvyšší iránsky vodca Ajatolláh Alí Chameneí zdôraznil význam prechodu k národným menám počas svojho vyhlásenia 22. januára. „Jednou z našich najväčších výziev je práve závislosť od dolára. Finančný rámec BRICS a transakcie medzi členskými štátmi v lokálnych menách nepochybne pomôžu tento problém efektívne riešiť,” uviedol vo vyhlásení vydanom tlačovou službou TASS.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v novembri potvrdil významný míľnik – už 65 % obchodu prebieha v národných menách medzi členmi BRICS. Toto zoskupenie teraz zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu, Južnú Afriku, Egypt, Etiópu, Irán, Spojené arabské emiráty a Indonéziu.
Nedávno sme vás informovali, že BRICS buduje alternatívu k americkému doláru. Ruský námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov vydal zásadné vyhlásenie, v ktorom potvrdil, že plány na vytvorenie platobného systému BRICS nie sú len teoretické.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Globálny trend dedolarizácie
Trend odklonu od dolára sa rozširuje aj mimo BRICS. Združenie národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) aktívne skúma stratégie na zníženie závislosti od americkej meny. Tento vývoj odráža rastúcu globálnu snahu o diverzifikáciu mien v medzinárodnom obchode.
„Národ pod sankciami sa musí nevyhnutne viac sústrediť na svoje vnútorné schopnosti a maximálne ich využívať pre svoje strategické ciele,” zdôraznil iránsky líder. Sankcie uvalené USA na krajiny ako Rusko a Irán významne urýchlili proces dedolarizácie.
Po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, USA uvalilo množstvo sankcií a ukázalo sa, že krajina ktorá je od dolára závislá môže byť USA manipulovaná. Tento príklad slúžil ako odstrašenie pre menšie ekonomiky, ktoré sa snažia odpútať od dolárovej závislosti aby ich nepsotihol podobný osud. Predovšetkým hovoríme o ázijskom regióne a Južnej amerike.
Všetky tieto kroky predstavujú súčasť širšej globálnej iniciatívy, ktorá sa zameriava na diverzifikáciu používania mien v medzinárodnom obchode. Hlavným cieľom je zníženie rizík spojených s prílišnou závislosťou od jednej dominantnej meny a posilnenie ekonomickej suverenity jednotlivých krajín.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: