BRICS plánuje nahradiť dolár svojim vlastným projektom

Ekonomika BRICS ohrozuje americký dolár
BRICS ohrozuje americký dolár. Zdroj: shutterstock.com/Igor Link/DexonDee
Crypto All Stars PCCatslap ICO mobil baner

Pojem „dedolarizácia” sa v posledných dňoch začal intenzívne objavovať medzi ekonomickými analytikmi, v médiách, no aj v bežných rozhovoroch medzi ľuďmi. Všade sa hovorí o tom, že zoskupenie BRICS by mohlo prísť s vlastnou menou, ktorá by mala dolár nahradiť v globálnom obchode, v medzinárodnom zúčtovaní a dokonca aj ako svetovú rezervnú menu.

Dolár použila americká centrálna banka ako zbraň proti vojnovým agresorom

Ekonóm Peter C. Earle uverejnil článok s názvom „De-dolarizácia sa začala”. Minulý týždeň ho zverejnil Americký inštitút pre ekonomický výskum.

Earle vysvetlil, že „hlboké ekonomické narušenie, ktoré zažil Irán a nedávno aj Rusko po tom, čo boli vyradené z obchodných systémov založených na dolároch, priviedlo mnoho krajín k uvažovaniu o plánoch pre nečakané, nepredvídateľné udalosti.”

Pred pár dňami sme vás informovali, že aj prezident Francúzska, Emmanuel Macron, považuje za dôležité, aby európsky región prichádzal s vlastnými alternatívami, pretože naviazanie na dolár môže v budúcnosti napáchať škody.

Čo je to BRICS a prečo je hrozbou pre dolár

BRICS je zoskupenie krajín, medzi ktoré, patrí Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika. Tieto krajiny vytvorili spoločný ekonomický blok s cieľom zvýšiť svoj vplyv a konkurencieschopnosť na svetovom trhu.

Silu BRICS si môžeme predstaviť už aj na základe toho, že obyvateľstvo týchto krajín tvorí podľa Svetovej banky až 42 % z celosvetovej populácie. Ich územie spolu zaberá až 26,7 % pevniny na svete. Podiel BRICS na svetovom HDP bol v roku 2021 približne 36,2%. Dnes sa hovorí o tom, že zoskupenie BRICS pracuje na spoločnej mene, ktorá by mohla americký dolár úplne nahradiť.

Nedávno sme vás v článku Zoskupenie BRICS predstavuje vážnu hrozbu pre dolárovú ekonomiku – Poháňa ho expanzívna Čína informovali, že rýchly rozvoj čínskej ekonomiky v posledných rokoch viedol k tomu, že postavenie krajín G7 v svetovej ekonomike môže prekonať práve BRICS.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

O tom, že „dolár zajtra končí” sa hovorí už desaťročia

V posledných rokoch sa objavili otázky týkajúce sa dlhodobého zdravia amerického hospodárstva. Tie súvisia s americkým dlhom a vysokými výdavkami štátu. Následkom toho, začali niektoré krajiny hľadať alternatívy k americkému doláru, ako prostriedku medzinárodného zúčtovania aj svetovej rezervnej meny.

Ale skúsme sa na to pozrieť reálne s nohami na zemi a nie s hlavou v oblakoch. Na to, aby bol americký dolár úplne nahradený, musela by existovať lepšia mena. No bohužiaľ, takú menu dnes nemáme a ani zoskupenie BRICS ju nedokáže v nejakej blízkej dobe vytvoriť.

Všade ospevovaná dedolarizácia, samozrejme, možná je, ale s vyhliadkou horizontu niekoľkých desaťročí. Určite nie sme v situácií, že sa treba rýchlo zbaviť všetkých dolárov, lebo americká mena náhle zomiera.

Hľadá sa nová rezervná mena, ale neexistuje

Keď sa pozrieme na aktuálne svetové menové rezervy, tak úplne jednoducho vieme porozumieť tomu, že za súčasných podmienok je dolár nenahraditeľný.

Americký dolár tvorí 58,36 % svetových menových rezerv, euro má 20,47 % podiel. Čína ako ťahúň celého BRICS má podiel len 2,69 % na svetových menových rezervách.

Svetové menové rezervy

Svetové menové rezervy. Zdroj: data.imf.org

Aj keby sa všetky významnejšie, svetové meny spojili v jeden celok, ktorý by tvoril protipól k americkému doláru, boli by vo výraznej menšine.

Ďalšia, dosť podstatná otázka je, že či by vôbec našli spoločný konsenzus. Spoločnú cestu pre krajiny, ktoré sú rozdielne kultúrou, bohatstvom, ekonomickým postavením, zmýšľaním a hlavne cieľmi. Toto sú otázky, ktoré spochybňujú práve silu a jednotu zoskupenia BRICS.

O tom či Môže americký dolár stratiť štatút globálnej rezervnej meny? sme priniesli informácie aj v nedávnom článku.

Uznávaný slovenský ekonóm, Juraj Karpiš, veľmi trefne pomenoval situáciu ohľadom svetovej rezervnej meny prirovnaním, že „americký dolár je síce špinavá košeľa, ale je to tá najčistejšia špinavá košeľa v koši so špinavými košeľami.”

Nedá sa poprieť, že dolár ide cestou samodeštrukcie, no zároveň tu nemáme alternatívnu cestu pre fungovanie mimo neho.

Prečítajte si aj: Začala sa kríza? Medzinárodný menový fond predpovedá najnižší ekonomický rast za posledné desaťročia

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.