BRICS neohrozuje americký dolár. Toto je skutočná hrozba

  • Trump hrozí 100 % clami krajinám BRICS kvôli ich snahe o novú menu.
  • Profesor Siegel považuje Bitcoin za významnejšiu hrozbu pre dolárové rezervy.
  • Trump paradoxne podporuje Bitcoin a plánuje národnú bitcoinovú rezervu.
Novinky BRICS nie je hrozba pre dolár
BRICS nie je hrozba pre dolár. Zdroj: shutterstock.com/janews/Anna Moneymaker
BitmarketsMemex mobil banner

BRICS údajne nie je hrozbou pre americký dolár, je ňou niečo iné. Trumpov kontroverzný plán zaviesť 100 % clá na krajiny BRICS kvôli ich snahe o vlastnú menu spochybnil renomovaný profesor Whartonskej univerzity, pričom poukázal na Bitcoin ako na oveľa významnejšiu hrozbu pre americký dolár, uvádza News Bitcoin.

Neočakávaná kritika od uznávaného ekonóma

Jeremy Siegel, emeritný profesor financií na prestížnej Whartonskej univerzite, dôrazne spochybnil Trumpov agresívny plán uvalenia vysokých ciel na krajiny BRICS. Uznávaný profesor považuje tento krok za mimoriadne paradoxný, najmä vzhľadom na Trumpovu dlhodobú a otvorenú podporu Bitcoinu.

Považuje za skutočne pozoruhodné a zvláštne, že Bitcoin predstavuje najväčšiu existenčnú hrozbu pre súčasnú dominantnú pozíciu amerického dolára ako globálnej rezervnej meny, pričom Donald Trump je jeho verejne známym a hlasným podporovateľom, zdôraznil Siegel počas rozhovoru pre televíziu CNBC.

BRICS verzus Trump

Bývalý americký prezident nedávno na sociálnej sieti Truth Social dôrazne pohrozil všetkým krajinám združenia BRICS zavedením maximálnych stopercentných ciel, ak budú naďalej pokračovať vo svojej koordinovanej snahe vytvoriť nezávislú alternatívnu menu k americkému doláru.

V súčasnosti pozorujeme, že mnohé významné krajiny sa systematicky zbavujú svojich zlatých rezerv a strategicky prechádzajú na Bitcoin ako na alternatívnu formu rezervného aktíva, poznamenal profesor Siegel pri analýze aktuálneho globálneho ekonomického trendu.

Trump reaguje na aktivity BRICS

Trump zrejme reaguje na nedávne aktivity skupiny BRICS. Na začiatku novembra sme vás informovali, že na poslednom stretnutí BRICS+ v Kazani Putin navrhol zrealizovať plán vytvorenia špecializovanej ekonomickej platformy BRICS na zvýšenie investícií medzi členskými krajinami.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Rusko reaguje

Ruský Kremeľ už oficiálne a kriticky reagoval na Trumpove nediplomatické vyhrážky a jednoznačne naznačil, že práve takéto agresívne kroky zo strany Spojených štátov by mohli výrazne urýchliť globálny odklon od amerického dolára. Trumpova silná podpora Bitcoinu znamená zásadný obrat v jeho predchádzajúcom skeptickom postoji ku kryptomenám.

V rámci svojej aktuálnej prezidentskej kampane pre rok 2024 prekvapivo navrhol vytvorenie rozsiahlej národnej bitcoinovej rezervy a naznačil pripravované regulačné reformy zamerané na podporu blockchainových inovácií.

Podpora kryptomien

Nedávno sme vás informovali, že Trump plánuje zmierniť regulačný dohľad nad kryptomenami v USA a chce sa zamerať na nasledujúce oblasti:

  • Podpora ťažby Bitcoinu v USA.
  • Zmena prístupu k regulačným pravidlám.
  • Zrušenie predaja BTC v držbe USA.
  • Energetická nezávislosť USA.

Experti a ekonomickí analytici pripisujú významnú časť nedávneho dramatického nárastu hodnoty Bitcoinu práve pozitívnym očakávaniam priaznivejšieho regulačného prostredia pod potenciálnym budúcim Trumpovým vedením, čo by podľa mnohých odborníkov mohlo otvoriť úplne novú a prelomovú kapitolu v širokej adopcii kryptomien v Spojených štátoch amerických.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.