BRICS má 13 nových partnerov: Boj proti americkému doláru sa stupňuje

  • BRICS prijal 13 nových partnerských krajín vrátane Alžírska a Indonézie.
  • Zoskupenie plánuje vytvoriť vlastnú platobnú sieť pre lokálne meny.
  • Nové partnerstvá majú posilniť ekonomickú spoluprácu v krajinách.
Ekonomika BRICS rozširuje partnerstvá
BRICS rozširuje partnerstvá. Zdroj: shutterstock.com/Katiindies
Crypto All Stars PCBitmarkets

Ekonomické zoskupenie BRICS významne rozširuje svoj globálny dosah prijatím trinástich nových partnerských krajín, čím posilňuje svoju pozíciu na medzinárodnej scéne.

Hovorca indického ministerstva zahraničných vecí Randhir Jaiswal potvrdil významnú expanziu zoskupenia BRICS. Ako uvádza spravodajský portál News Bitcoin, trinásť krajín získalo štatút partnera tohto ekonomického bloku. Prijatie krajín bolo kolektívnym rozhodnutím členov BRICS, vysvetlil Jaiswal na tlačovej konferencii.

Medzi nové partnerské krajiny patria Alžírsko, Bielorusko, Bolívia, Kuba, Indonézia, Kazachstan, Malajzia, Nigéria, Thajsko, Turecko, Uganda, Uzbekistan a Vietnam. Ruský prezident Putin zdôraznil dôležitosť tohto kroku pre budúcu spoluprácu.

G7 vs. BRICS

V súčanosti je podľa BMZ najmocnejšou medzinárodnou skupinou G7, ktorá pozostáva z nasledujúcich členov: Spojené štáty americké (USA), Kanada, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Spojené kráľovstvo. V roku 2023 sa však BRICS rozšírila o 6 členov a jej globálny vplyv narastá.

Nová mapa BRICS 2024

Nová mapa BRICS 2024. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ambiciózne plány do budúcnosti

Summit v Kazani, ktorý sa konal pod vedením Ruska, priniesol významné rozhodnutia týkajúce sa budúceho smerovania zoskupenia. Lídri BRICS sa zaviazali k vytvoreniu platobnej siete pre lokálne meny, ktorá má zjednodušiť cezhraničné transakcie a znížiť závislosť od amerického dolára.

Putin navrhol vytvorenie ekonomickej platformy BRICS, ktorá by podporovala investície naprieč členskými krajinami a krajinami globálneho Juhu a Východu. „Rozvíjajúce sa ekonomiky majú silný potenciál byť motorom rastu,” poznamenal počas svojho vystúpenia.

Nová mena BRICS

Nová mena BRICS. Zdroj: shutterstock.com/lucky_xtian

Toto rozšírenie prichádza krátko po tom, čo sa k pôvodným členom – Brazílii, Rusku, Indii, Číne a Južnej Afrike – pripojili od 1. januára 2024 Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty ako plnoprávni členovia.

Partnerský status, hoci neposkytuje všetky výhody plného členstva, umožňuje krajinám aktívne sa zapájať do iniciatív BRICS a podieľať sa na formovaní budúcnosti medzinárodnej ekonomickej spolupráce.

Na vstup do BRICS čaká mnoho krajín

Nedávno sme vás informovali, že záujem o členstvo v skupine BRICS môžeme pozorovať predovšetkým posledné dva roky, a teda po tom, čo USA uvalili sankcie na Rusko a zmrazili im dolárové rezervy. Ruský prezident Vladimir Putin dokonca uviedol, že o vstup do skupiny BRICS javí záujem ďalších 34 krajín.

Celkovo nemôžeme aktivity BRICS považovať za ohrozujúce pre G7. Členské štáty uvádzajú, že nemajú v pláne konkurovať G7, ale že chcú presadiť väčšiu nezávislosť od amerického dolára a podporiť medzinárodný obchod.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Kvakomat PC bannerCrypto All Stars mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.