BRICS buduje alternatívu k americkému doláru, tvrdí Rusko

  • BRICS vyvíja vlastný platobný systém nezávislý od dolára.
  • Systém má zahŕňať poistenie transakcií a pohybu tovaru.
  • Rozšírená skupina BRICS obsahuje už 11 členských krajín.
Novinky BRICS vyvíja vlastný platobný systém
BRICS vyvíja vlastný platobný systém. Zdroj: shutterstock.com/Katiindies
BitmarketsKvakomat mobil

Ruský námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov vydal zásadné vyhlásenie, v ktorom potvrdil, že plány na vytvorenie platobného systému BRICS nie sú len teoretické, ale reálne pokračujú v aktívnej fáze implementácie, uvádza správa Bitcoin.com News.

Rusko potvrdzuje reálnosť alternatívneho systému

Plány BRICS nie sú len hypotézou, ale intenzívne sa pracuje na ich praktickej implementácii do reálneho života, vyjadril sa Riabkov s dôrazom počas detailného rozhovoru pre TASS, kde predstavil konkrétne kroky v tejto oblasti.

Námestník ministra dôsledne zdôraznil podstatný fakt, že v žiadnom prípade nejde o kompletnú náhradu existujúceho dolárového systému, ale prioritne o vytvorenie dodatočného okruhu pre kritické situácie, keď hlavný dolárový kanál z rôznych dôvodov zlyháva.

Trump vs. BRICS

Bývalý americký prezident nedávno na sociálnej sieti Truth Social dôrazne pohrozil všetkým krajinám združenia BRICS zavedením maximálnych stopercentných ciel, ak budú naďalej pokračovať vo svojej koordinovanej snahe vytvoriť nezávislú alternatívnu menu k americkému doláru.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Rozšírená skupina s ambicióznymi plánmi

Nová éra medzinárodného obchodu sa blíži spolu s historickým príchodom šiestich strategicky významných nových členov do zoskupenia BRICS. K zakladajúcim členom – Brazílii, Rusku, Indii, Číne a Južnej Afrike – sa v dôležitom rozšírení pripojili Saudská Arábia, Irán, Spojené arabské emiráty, Egypt, Etiópia a Argentína.

Nová mapa BRICS 2024

Nová mapa BRICS 2024. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

Na čom sa ešte pracuje?

Riabkov zároveň detailne potvrdil, že sa intenzívne pracuje na kľúčových podporných mechanizmoch: „Pracujeme aj na sofistikovaných systémoch poistenia transakcií, vrátane komplexného poistenia pohybu tovaru a nákladov, ktoré by taktiež nezáviseli od akýchkoľvek škodlivých vonkajších vplyvov.

Napriek týmto ambicióznym a rozsiahlym plánom čelí celá iniciatíva viacerým významným výzvam, medzi ktoré patria najmä výrazne rozdielne ekonomické štruktúry jednotlivých členských krajín, značne odlišné politické priority a nevyhnutná potreba vytvorenia stabilného a spoľahlivého mechanizmu na zabezpečenie dostatočnej likvidity v rámci celého bloku.

Všetko toto dohromady predstavuje absolútne minimum, ktoré by umožnilo BRICS s istotou povedať, že veci sa významne pohli správnym smerom vpred a konečne vznikla skutočne reálna alternatíva, uzavrel svoje vystúpenie námestník ministra.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.