- Situácia sa týka predovšetkým pracovníkov vo výrobe a údržbe.
- Odborári a spoločnosť majú odlišné názory na problematiku výšky mzdy.
Bratislavský Slovnaft je jedným z najväčších zamestnávateľov v hlavnom meste, pričom podľa dostupných informácií zamestnáva takmer tritisíc ľudí. V súčasnosti však desiatkam z nich dochádza trpezlivosť. Skloňovať sa začali dokonca hromadné výpovede, informuje portál Index.
Podľa dostupných informácií sú zamestnanci nahnevaní zdĺhavým vyjednávaním novej kolektívnej zmluvy, ktorá sa má zameriavať najmä na zvýšenie platov. Údajne sa uskutočnilo už deväť kôl rokovaní, no konsenzus sa stále nepodarilo dosiahnuť.
Ako uviedol zdroj pre Index, zamestnanci začínajú podpisovať formulár na zistenie ochoty podať hromadné výpovede. Tento formulár pritom podpísalo už viac ako 80 ľudí a očakáva sa, že počet bude rásť. Situácia sa týka predovšetkým pracovníkov vo výrobe a údržbe.
Tento krok však nie je v súlade s názormi odborárov. Dá sa povedať, že ide o rebéliu časti nespokojných zamestnancov. „Náš posledný návrh na zvýšenie základnej mzdy o osem percent Slovnaft odmietol. Bolo to už deviate rokovanie od marca,” uviedol pre Index odborový predák Tibor Kaczor.
Rozkol je viditeľný aj v argumentácii týkajúcej sa zvyšovania mzdy. Zatiaľ čo skupina zamestnancov ako hlavný dôvod uvádza vysoké zisky rafinérie, odborári hovoria o inflácii. Slovnaft tvrdí, že na poslednom rokovaní sa výrazne priblížili k dohode, no podľa súčasných vyjadrení oboch strán zatiaľ konsenzus dosiahnutý nebol.
Odborári a spoločnosť majú odlišné názory na problematiku výšky mzdy. Na konci mája by sa mali kompetentní opäť stretnúť a rokovať.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Slovenský výrobca tepla má obrovské problémy
Spoločnosť Chemes, ktorá vlastní priemyselný park a vyrába teplo v Humennom, podala návrh na konkurz. Tento krok odôvodňuje výpadkom tržieb v dôsledku prebiehajúceho sporu so spoločnosťou Východoslovenská energetika (VSE).
Ako uviedol pre TASR primátor Humenného Miloš Meričko, mesto rešpektuje rozhodnutie výrobcu tepla podať návrh na konkurz, pričom tento problém považuje za dlhodobo neudržateľný.
Vedenie mesta je v kontakte s Ministerstvom hospodárstva SR, Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a štátnym MH Teplárenským holdingom.
„Osobne by som privítal, keby sa novým výrobcom tepla stal štátny MH Teplárenský holding. Verím, že sa súčasná situácia čo najskôr upokojí,” povedal Meričko. Dodal, že aktuálne je už schválená legislatíva, ktorá umožní novému dodávateľovi prevádzkovať zariadenie Chemesu a vyrábať tak teplo pre obyvateľov mesta a firmy v rámci priemyselného parku.
Chemes vo svojom stanovisku zdôrazňuje, že podanie návrhu na konkurz neznamená okamžité ukončenie činnosti spoločnosti ani prerušenie dodávok tepla a energií. Uvádzajú, že momentálne prebiehajú intenzívne snahy zabrániť krízovému scenáru a ochrániť viac než 100 pracovných miest v spoločnosti Chemes, ako aj približne 1 500 pracovných miest vo firmách pôsobiacich v Priemyselnom parku Chemes.