- Veľké mestá čelia náporu turistov.
- Viacero destinácií si už povedalo dosť.
- Aké opatrenia najnovšie zavádzajú?
Portimão, mesto v Algarve, nasleduje príklad iných portugalských miest zavedením turistickej dane. Urobilo tak v marci 2024.
Daň sa líši podľa sezóny. V hlavnej turistickej sezóne od apríla do októbra je stanovená na 2 eurá za noc a v nízkej sezóne od novembra do marca na 1 euro za noc.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Cieľom je zmierniť vplyv turizmu na mesto a jeho obyvateľov, pričom výnosy z dane plánujú použiť na zlepšenie čistoty, bezpečnosti a udržateľnosti mesta. Toto opatrenie je v súlade s úsilím celého regiónu Algarve, kde už dve z 16 obcí zaviedli turistickú daň, vrátane Faro a Vila Real de Santo António.
Tento trend nasleduje aj obľúbený ostrov Bali
Indonézska destinácia známa svojimi plážami a duchovnou kultúrou, zaviedla vstupný poplatok pre všetkých návštevníkov od februára 2024.
Poplatok, ktorý sa platí na letisku Ngurah Rai, je určený na financovanie projektov zameraných na ochranu životného prostredia a kultúry. Cieľom je zabezpečiť, že turizmus neohrozuje prirodzené bohatstvo a kultúrne dedičstvo ostrova.
Krajiny ako Francúzsko, Nemecko, a Taliansko takisto zaviedli turistické dane, ktoré sa líšia v závislosti od mesta či regiónu.
Vo Francúzsku, napríklad, sa turistická daň pohybuje od 0,20 do 4 eur na osobu a noc, pričom Paríž a Lyon používajú tieto príjmy na udržiavanie turistickej infraštruktúry.
Nemecko má „kulturförderabgabe” a „bettensteuer”, kultúrne a lôžkové dane. Tie sa uplatňujú vo veľkých mestách ako Berlín a Hamburg.
Taliansko aplikuje rôzne sadzby v závislosti od typu ubytovania a lokalít. Napríklad Rím účtuje od 3 do 7 eur za noc.