Boj proti návalu turistov: Známe veľkomesto pred nimi zatajuje autobusové spoje

  • Veľké mestá čelia náporu turistov.
  • Viacero destinácií si už povedalo dosť.
  • Aké opatrenia najnovšie zavádzajú?
Off topic Barcelona sa chce zbaviť turistov
Barcelona sa chce zbaviť turistov. Zdroj: shutterstock.com/AXL
Wallstreetpepe PC banerAnycoin mobil banner

Portimão, mesto v Algarve, nasleduje príklad iných portugalských miest zavedením turistickej dane. Urobilo tak v marci 2024.

Daň sa líši podľa sezóny. V hlavnej turistickej sezóne od apríla do októbra je stanovená na 2 eurá za noc a v nízkej sezóne od novembra do marca na 1 euro za noc.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Cieľom je zmierniť vplyv turizmu na mesto a jeho obyvateľov, pričom výnosy z dane plánujú použiť na zlepšenie čistoty, bezpečnosti a udržateľnosti mesta. Toto opatrenie je v súlade s úsilím celého regiónu Algarve, kde už dve z 16 obcí zaviedli turistickú daň, vrátane Faro a Vila Real de Santo António.

Tento trend nasleduje aj obľúbený ostrov Bali

Indonézska destinácia známa svojimi plážami a duchovnou kultúrou, zaviedla vstupný poplatok pre všetkých návštevníkov od februára 2024.

Zaplatíte priamo pri prílete

Poplatok, ktorý sa platí na letisku Ngurah Rai, je určený na financovanie projektov zameraných na ochranu životného prostredia a kultúry. Cieľom je zabezpečiť, že turizmus neohrozuje prirodzené bohatstvo a kultúrne dedičstvo ostrova.

Krajiny ako Francúzsko, Nemecko, a Taliansko takisto zaviedli turistické dane, ktoré sa líšia v závislosti od mesta či regiónu.

Kde a koľko zaplatíte?

Vo Francúzsku, napríklad, sa turistická daň pohybuje od 0,20 do 4 eur na osobu a noc, pričom Paríž a Lyon používajú tieto príjmy na udržiavanie turistickej infraštruktúry.

Nemecko má „kulturförderabgabe” a „bettensteuer”, kultúrne a lôžkové dane. Tie sa uplatňujú vo veľkých mestách ako Berlín a Hamburg.

Taliansko aplikuje rôzne sadzby v závislosti od typu ubytovania a lokalít. Napríklad Rím účtuje od 3 do 7 eur za noc.

Strategické využitie daní

SpäťStrana 2/3Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.