Blíži sa podanie daňového priznania – ako postupovať pri zdanení a čo hrozí za nepriznanie príjmu z obchodovania kryptomien?

Plus Daňové priznanie so zisku z kryptomien
Daňové priznanie so zisku z kryptomien, shutterstock.com/Deemerwha studio
Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner

Blíži sa podanie daňového priznania a každý by si mal skontrolovať, ako je na tom so ziskom za posledné zdaňovacie obdobie. Ako postupovať v prípade, že zistím, ak mám zisk z obchodovania kryptomien a ako správne riešiť daňové priznanie?

Ako správne riešiť daňové priznanie pri zisku z kryptomien?

V prvom rade zohrávajú úlohu najčastejšie 2 parametre, a to výška obratu a náklady, ktoré sa medzi sebou môžu odpočítavať. Výsledok je teda finálny zisk za posledné zdaňovacie obdobie. V prípade obchodovania kryptomien je to rozdiel zisku a straty. Do nákladov si navyše môžem pripočítať náklady na obstarávanie kryptomien a poplatky na burzách za celý rok.

Najpodstatnejšie je v prvom rade ísť na burzy a zistiť si, či som v zisku, alebo v strate. Odporúčame pozrieť všetky burzy, kde sa celý rok obchodovalo. Pokiaľ zistím dodatočne, že som mal vyšší príjem ako som uviedol, tak potom je to komplikácia navyše. V prípade, že daňová kontrola zistí nezrovnalosti, tak za to hrozia pomerne veľké postihy, a to úroky a penále z omeškania a v horšom prípade spáchanie trestného činu či hrozba súdneho stíhania. Navyše, celé daňové priznanie budem musieť podať odznovu. Pokiaľ zistím nezrovnalosť ešte pred kontrolou, tak ihneď o tom informujem daňový úrad (podám opravné daňové priznanie), tak sa môžem vyhnúť zbytočným komplikáciami a v praxi zaplatím najčastejšie iba pokutu.

Po dlhšom období neplatenia daní alebo nepriznania skutočného príjmu sa môžu nabaliť penále aj v niekoľkých násobkoch. Preto odporúčame ešte raz si všetko riadne skontrolovať. Pomôže nám to do budúcnosti a zároveň možno nájdeme ďalšie obchody, ktoré boli v strate a vďaka tomu budeme mať o niečo zníženú daň.

Ako si vypočítať výšku dane?

Najjednoduchšie je si zrátať všetky stratové a ziskové obchody. Urobiť tak 2 kôpky, ktoré sa budú od seba odpočítavať. Zisk z obchodovania môže byť napríklad 10 000 EUR a strata – 6 000 EUR. Do toho ešte môžeme započítať celkové poplatky a náklady za nákup a obchodovanie kryptomien, ktoré sú 1 000 EUR. Finálny výpočet je teda 10000 – 6000 – 1000 = 3000 EUR ako čistý zisk, ktorý musím zdaniť.

Aká bude finálna daň zaplatená, sa nedá presne povedať, pretože každý subjekt a fyzická osoba budú mať inú sadzbu. Navyše, fyzické osoby ešte platia 14-percentné odvody do zdravotnej poisťovne. Takže v tomto prípade môže byť celková suma, ktorú musím odviesť štátu, až do 39 %. Pre právnické osoby je sadzba 15 %, respektíve 21 %. Daň z pridanej hodnoty sa na túto činnosť nevzťahuje. Kompletný popis, ako postupovať pri zdaňovaní a akú sadzbu má každý subjekt sa môžeš dočítať v našom ďalšom článku: Daň z kryptomien – Návod ako na to, tipy, porovnanie – 2022

Vo veľa prípadoch je oveľa menej náročnejšie pri podaní daňového priznania spolupracovať s daňovým poradcom alebo skúseným právnikom pohybujúcim sa v danom sektore, prípadne účtovníkom. Navyše existuje veľa nástrojov, ktoré vedia aj tisícky transakcií spracovať a za pár sekúnd vypočítajú čistý zisk, ktorí následne iba uvediem do daňového priznania.

Čo môže hroziť za nepriznanie príjmu?

V praxi pokiaľ prídem na to, že som neúmyselne zabudol priznať časť z príjmu, tak nič vážneho sa nedeje. Rieši sa to cez opravné daňové priznanie a výška pokuty bude viac ako 1 % z vystavenej sumy a zároveň nesmie byť vyššia ako táto suma. Ak úmyselne krátim dane, tak sa môžem dopustiť trestného činu a čomu sa určite nevyhnem, je pokuta v minimálnej výške 30 eur. Viac informácií nájdeš na webe finančnej správy. V prípade úmyselného a vedomého obchádzania daní môže byť tento úkon považovaný ako trestný čin skrátenia dane a poistného. Čo v najhoršom prípade môže znamenať až 12 rokov väzenia.

Je na každom podnikateľovi, ako sa postaví k plateniu daní. Čo ale je dôležité, tak zákon platí pre každého. Navyše, vždy po konzultácii s daňovým poradcom sa dá urobiť optimalizácia, aby finálna sadzba dane zo zisku bola minimálna, ak nie až nulová.

Téma zdanenia kryptomien je veľmi obsiahla a nedá sa vysvetliť v jednom článku. Preto sme sa na Kryptomagazine rozhodli postupne publikovať články a riešiť túto problematiku. Ak máš záujem viac o tejto témy, môžeš si prečítať aj naše ostatné články:

Predali ste Bitcoiny či iné kryptomeny? Aj tieto príjmy musíte zdaniť.

Daň z kryptomien – Návod ako na to, tipy, porovnanie – 2022

Upozornenie, článok neslúži a ani nenahrádza profesionálne daňové poradenstvo. Vždy je potrebné sa poradiť so svojím účtovníkom alebo poradcom a vyriešiť optimalizáciu, aby bola daň čo najnižšia a všetko prebehlo legálnou cestou. 

txbOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.