Blíži sa najdôležitejšia ekonomická udalosť decembra. Ako dopadne?

  • Americká centrálna banka bude opäť rozhodovať o úrokovej sadzbe.
  • Až 97 % verí, že FED zníži sadzbu o 0,25 %.
  • Zmena sadzby je silný nástroj menovej politiky.
Ekonomika FED rozhodne o úrokovej sadzbe
FED rozhodne o úrokovej sadzbe. Zdroj: shutterstock.com/Andy.LIU
Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil

Podľa oficiálneho harmonogramu Federal Open Market Committee (FOMC) je ďalšie monetárne zasadnutie Americkej centrálne banky (FED) naplánované na 17. a 18. decembra. Na tomto stretnutí sa opäť bude rozhodovať o menovej politike a zmene úrokovej sadzby, čo následne ovplyvní všetky globálne trhy.

FED rozhodne o úrokovej sadzbe

Predstavitelia Federálneho rezervného systému vyjadrili optimizmus, že inflácia ustupuje a trh práce zostáva robustný, čo podporuje možnosť ďalšieho znižovania úrokových sadzieb, aj keď miernym tempom. Predstavitelia poznamenali, že rozhodnutia menovej politiky závisia od ekonomických trendov a varovali pred predčasným znižovaním sadzieb.

Volatilita nedávnych údajov a neistota v súvislosti s vplyvom neutrálnej úrokovej sadzby na hospodársku aktivitu spôsobili, že tvorba politiky bola mimoriadne náročná. Niektorí účastníci navrhli ponechať sadzby na reštriktívnych úrovniach, ak bude inflácia pretrvávať, zatiaľ čo iní sa zasadzovali za zrýchlené znižovanie v prípade oslabenia trhu práce.

Úroková sadzba v USA

Úroková sadzba v USA. Zdroj: Trading Economics

FED zaostáva za ECB

Podľa údajov Trading Economics FED znížil v tomto roku úrokovú sadzbu už 2-krát na súčasnú úroveň 4,50 až 4,75 %. Pre porovnanie, Európska centrálna banka (ECB) pristúpila ku tomuto kroku už 4-krát, pričom na poslednom decembrovom zasadnutí znížila sadzbu až na 3,15 %.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Aké sú očakávania?

Aká je pravdepodobnosť, že FED zmení federálnu cieľovú sadzbu na nadchádzajúcom stretnutí FOMC, podľa obchodníkov s úrokovými sadzbami? Na predpovedanie sa častokrát používa CME FedWatch, ktorý sleduje pravdepodobnosti zmien sadzby. Tentokrát údaje ukazujú, že až 97,1 % očakáva pokles sadzieb o 25 bázických bodov na úroveň 4,25 až 4,50 %. Zvyšných 2,9 % verí, že sadzba ostane nezmenená.

Očakávania zmeny úrokovej sadzby

Očakávania zmeny úrokovej sadzby. Zdroj: CME Group

Keď centrálna banka znižuje úrokové sadzby z extrémne vysokej úrovne, má to niekoľko významných dôsledkov pre ekonomiku. Hlavným cieľom takéhoto kroku je stimulovať ekonomickú aktivitu, ale efekty môžu byť rôzne v závislosti od konkrétnych okolností. Tu sú hlavné dôsledky:

  • Lacnejšie úvery: Zníženie úrokových sadzieb znižuje náklady na požičiavanie pre firmy aj domácnosti.
  • Zvýšená likvidita: Banky sú motivované viac požičiavať, čím sa dostáva do obehu viac peňazí.
  • Zvýšenie inflácie: Nižšie úrokové sadzby zvyšujú dopyt po tovaroch a službách, čo môže viesť k rastu cien.
  • Zníženie tlaku na dlžníkov: Domácnosti a firmy s existujúcimi úvermi (napríklad hypotékami) pociťujú nižšie náklady na splácanie dlhov.

Je dôležité mať na pamäti, že zmena úrokovej sadzby predstavuje silný nástroj monetárnej politiky, ale jeho účinnosť závisí od aktuálnych ekonomických podmienok a očakávaní účastníkov trhu.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Best Wallet PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.