- Ponuka brigád bude tento rok menšia.
- Odborníci varujú, aby Slováci nenaleteli podvodníkom.
K typickým rizikovým praktikám, ktoré vyzerajú na prvý pohľad lákavo, no v konečnom dôsledku na ne môžu záujemcovia doplatiť, patrí aj podozrivo vyzerajúca ponuka práce len pre dievčatá alebo práca bez zmluvy,” upozorňuje Jitka Kouba.
Zároveň radí študentom, že vždy by mali trvať na tom, aby bola zmluva alebo dohoda o brigáde v písomnej forme, a tiež na tom, aby bola podpísaná oboma zmluvnými stranami, ideálne osobne. Práve písomná zmluva totiž chráni záujemcu o prácu pred väčšinou neserióznych praktík. Zmluva by pritom mala obsahovať okrem základných údajov o uchádzačovi a o budúcom zamestnávateľovi aj práva a povinnosti oboch strán, a tiež informáciu o tom, v akom prípade sa dá od zmluvy odstúpiť.
Pozor si treba dať podľa jej slov aj na lákavé ponuky práce v zahraničí, pri ktorých sa vopred vyžaduje zaplatenie zálohy či poplatku za sprostredkovanie. Ako upozorňuje zástupkyňa personálnej agentúry Grafton, v zmysle zákona o službách zamestnanosti nesmú domáce agentúry za sprostredkovanie práce v zahraničí brať odmenu od záujemcov o prácu:
Štandardný postup je taký, že si agentúra dohodne úhradu s partnerom v zahraničí, pre ktorého pracovníkov hľadá.”
Keď sa teda od brigádnika vyžaduje vstupný poplatok vopred, často ide o podvod. Ak sa chcú záujemcovia o brigádu vyhnúť podvodníkom, tiež by sa mali zamyslieť nad obsahom pracovného inzerátu.
Seriózna firma by sa mala dať dohľadať na internete a na jej stránke by mali byť dostupné všetky kontakty a dôležité informácie, vrátane IČO. O slovenských firmách, agentúry sprostredkujúce prácu v zahraničí nevynímajúc, sa dajú nájsť informácie aj v Obchodnom registri alebo na online platformách, ktoré poskytujú finančné a právne dáta. Z tých sa dá o firme veľa dozvedieť. Aj na platených portáloch s takýmto obsahom sa pritom dajú nájsť zadarmo dôležité základné informácie zo spoľahlivých zdrojov,” odporúča Jitka Kouba.