Blíži sa koniec kryptomien? Päť hlavných dôvodov, prečo to tak nie je

Novinky Blíži sa koniec kryptomien?
Blíži sa koniec kryptomien? Zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/urfinguss
BitmarketsBitmarkets

Nachádzame sa v dobe dezilúzie. Po raketovom vzraste spadol trh o viac než 70 % a začalo sa opäť diskutovať, či môžu skutočne kryptomeny uspieť. Preto sa pozrieme na päť hlavných dôvodov, prečo kryptomeny z dlhodobého hľadiska uspejú. 

Kryptomeny ušetria peniaze obchodníkom

Je krásne hovoriť o veľkých ideách, ako je trebárs aj decentralizácia. Avšak žijeme v kapitalizme, a ten prikladá najdôležitejšiu rolu peniazom a ekonomickému prospechu. A práve vynálezy, ktoré znižujú náklady, budú úspešné.

Podľa serveru Bussines.com prišli americkí obchodníci o 78 miliard dolárov na poplatkoch za spracovanie platieb kreditnými kartami. Tieto náklady ale pri kryptomenách takmer neexistujú, a tak sa obchodníkom oplatí (za predpokladu stabilizácie cien) využívať kryptomeny. Existuje tu prirodzený ekonomický dôvod na to, aby obchodníci prijímali kryptomeny. To je dôležité pre budúci vývoj a adopciu kryptomien.

Globálny charakter kryptomien

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý hrá v prospech kryptomien, je ich globálny charakter. Aj keď existuje dolár, ktorý bude prijímaný takmer po celom svete, tak drvivá väčšina mien túto vlastnosť nemá. Vyznačujú sa svojim lokálnym charakterom.

Tento faktor nie je maličkosťou. Mať menu, ktorá bude mať rovnakú hodnotu po celom svete a bude univerzálne prijímaná, je významnou výhodou. Samozrejme je ťažké to hodnotiť z dnešného hľadiska, kedy sú kryptomeny stále novinkou. S tvorbou ďalších búrz, podporou infraštruktúry a rozšírením kryptomien sa bude globálny charakter stávať stále dôležitejším.

Prečo? Pretože týmto umožňujú kryptomeny transakcie, ktoré by inak nemusel prebehnúť. A všeobecný fakt je, že čím viac sa obchoduje, tím lepšie pre ekonomiku. Bitcoin sa tamer nedá zabrzdiť národnými hranicami. Preto je vhodným kandidátom na menu budúcnosti, ktorá sa už nezakladá v národných štátoch, ale v globálnej a prepojenej ekonomike.

Peniaze internetu

Zabúdať sa ani nesmie na to, že kryptomeny sú už od začiatku optimalizované na používanie cez internet. Ten premenil v posledných dvoch desaťročiach takmer všetky oblasti ľudskej činnosti.

O tomto probléme sa dá premýšľať tak, že fiat peniaze vznikali dávno pred tým, než existoval internet či počítače. V posledných rokoch sa fiat peniaze presunuli aj tak do virtuálneho priestoru, ale stále majú veľký počet nevýhod, pretože rozhodne nie sú optimalizované na prostredie internetu.

Opäť je nutné pripomenúť, že sa tu pracuje s veľmi mladou technológiou, ktorá si musí raziť úplne nové cesty. Ale už dnes je to vidieť, napríklad na rozšírení do prehliadačov Metamask. To v podstate funguje ako príručná peňaženka pre internet. Pre lepšiu predstavu je Metamask ako vaša normálna peňaženka. Môžete si do nej jednoducho nahrať menšie čiastky, a tie potom využívať na internete. Tiež so sebou predsa nenosíte v peňaženke všetky svoje peniaze. Metamask je bezpečný spôsob práce s menou na internete.

Odstránenie prostredníkov

Podobne ako v prvom bode i tu pôjde primárne o ušetrenie peňazí, ktoré sú spojené so zbytočnými nákladmi. Lenže kryptomeny idú ešte ďalej a už dnes sú viditeľné prvé lastovičky toho, ako moc prostredníkov sa bude dať odstrániť. S vynálezom BTC sa začalo hovoriť o konci bankového sektoru.

Lenže potom začali prichádzať ďalšie novinky, ako sú smart kontrakty. Tie umožňujú tvorbu decentralizovaných aplikácií, ktoré majú namiesto prostredníka počítačový kód. Tím odpadá i nutnosť dôverovať rôznym inštitúciám a ďalším ľuďom.

Klasickým prípadom, ktorý je už dnes známy, sú decentralizované burzy. Aj keď sa vedú diskusie o ich užívateľskej prívetivosti, tak jasne ilustrujú, ako môže prebehnúť odstránenie prostredníkov. Centralizované burzy majú kompletnú kontrolu nad vašimi peniazmi a z každej operácie si od vás berú časť týchto peňazí. Decentralizované burzy sa oproti tomu spoliehajú na dopredu napísaný kód, ktorý jasne určuje pravidlá fungovania.

WEB 3.0 a Internet vecí

Web 3.0 je zatiaľ nevyjasnený pojem a debatuje sa o tom, čo by mal znamenať. Zhoda panuje ohľadom toho, že Web 3.0 sa bude vyznačovať revolučnými aspektmi. Dnes je už jasné, že kryptomeny dokážu vytvoriť internet hodnoty.

Najlepšie sa to dá pochopiť na príklade. V dnešnej dobe držia dáta užívateľov centralizované systémy. Vaše dáta majú napríklad pre Facebook ohromnú hodnotu, ale užívateľ z nich nemá žiadny profit. Vďaka vzniku dátových peňaženiek (napr. Airbloc) môže užívateľ disponovať svojimi dátami a mať ich pod kontrolou. Tieto dáta potom budú môcť užívatelia jednoducho predávať tomu, kto o nich bude mať záujem. Vďaka kryptomenám tak môže v blízkej budúcnosti vzniknúť internet hodnoty, čo bude rozhodne veľká zmena oproti predádzajúcemu stavu.

Ďalším aspektom, ktorý bude hrať veľkú rolu, je Internet vecí. Tu bude hrať dôležitú rolu napríklad IOTA, ktorá umožňuje, aby si stroje vymieňali hodnoty medzi sebou. Jeden stroj tak môže zaplatiť druhému stroju. Vaše samoriadiace auto tak bude môcť dôjsť k nabíjacej stanici, kde sa automaticky nabije a následne samo zaplatí tejto stanici. Tá zase bude automaticky platiť dodávateľovi energie.

Kryptomeny sú na svete veľmi krátko a je potrebný čas, aby sa ich užitočnosť plne ukázala, ale už teraz sú jasne viditeľné dôvody, prečo s nami kryptomeny zostanú.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český kryptomagazín napísal Adam K.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.