Blíži sa katastrofa: Obchodná vojna zmetie na Slovensku desiatky tisíc pracovných miest

  • Colná politika Donalda Trumpa zrejme vyústi do celosvetovej obchodnej vojny.
  • Výkonný riaditeľ Národnej banky Slovenska varuje.
  • Slovensko stratí 20-tisíc pracovných miest.
Ekonomika Slovensko sa môže stať Detroitom Európy
Slovensko sa môže stať Detroitom Európy. Zdroj: shutterstock.com/mark reinstein/RUMANA FERDOUSI/Lu Yang
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Slovensko čelí vážnej hrozbe v podobe eskalujúcej globálnej obchodnej vojny. Podľa najnovších analýz Národnej banky Slovenska by dôsledky Trumpových ciel mohli byť pre našu ekonomiku ničivejšie, než sa pôvodne predpokladalo. Až 20-tisíc pracovných miest by mohlo zaniknúť a hrubý domáci produkt krajiny by mohol do roku 2027 stratiť 2,7 percenta.

„Bez ohľadu na to, ako sa to napokon skončí, už len toto zrejme povedie k citeľnému spomaleniu svetovej ekonomiky a dostane sa to zrejme aj k nám,” zdôrazňuje výkonný riaditeľ Národnej banky Slovenska Michal Horváth v rozhovore pre Denník N.

Slovensko v epicentre globálnej neistoty

Slovensko ako malá otvorená ekonomika je obzvlášť citlivé na turbulencie v medzinárodnom obchode. Americký prezident Donald Trump v posledných týždňoch niekoľkokrát zmenil svoje rozhodnutia o dovozných clách, čo vyvolalo vlnu neistoty na svetových trhoch.

Colná politika Donalda Trmpa

V stredu večer prišiel prezident USA s ďalším prekvapením – pozastavil vysoké odvetné clá pre väčšinu krajín na 90 dní, pričom v platnosti zostali 10-percentné clá. Pre Čínu však clá dokonca zvýšil na neuveriteľných 125 percent.

„To, čo sledujeme, je rozdúchavanie celosvetovej obchodnej vojny,” upozorňuje Horváth. Slovenská ekonomika sa už dlhšie spolieha na intenzívny prílev zahraničnej pracovnej sily a na zapojenie do globálnych dodávateľských reťazcov.

Slovensko stratí pracovné miesta a miliardy eur

Čo znamená strata 20-tisíc pracovných miest v praxi? Podľa Horvátha ide o ekvivalent zamestnancov jedného stredne veľkého mesta na Slovensku. „Nie je to málo,” konštatuje.

V číslach ide o alarmujúce hodnoty:

  • Strata vyše 3,5 miliardy eur z výkonnosti ekonomiky.
  • Prepad vývozu o 5 miliárd eur.

Je to veľmi dobrý základ na diskusiu a vysiela to signály, ktoré by sme si mali uvedomovať, keď sa začíname rozprávať, aké dôsledky to má a čo by sme s tým mali robiť,” dodáva Horváth.

Hoci Národná banka Slovenska najskôr vypracovala len hypotetickú analýzu vyhrotenejšej svetovej obchodnej vojny, realita medzičasom predbehla ich predpoklady. Ďalšia aktualizovaná prognóza bude zverejnená v júni.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.