- Bitcoin ponúka vyššiu volatilitu, ale aj potenciálne vyššie zhodnotenie.
- Zlato je tradičný bezpečný prístav s nižším rizikom.
- Dlhodobé výhody závisia od investičných cieľov a tolerancie rizika.
Zlato verzus Bitcoin: Čo je lepšia investícia?
Výber medzi Bitcoinom a zlatom závisí v konečnom dôsledku od cieľov investora. Preto bude prístup k obom aktívam vždy do vysokej miery subjektívny. Ak ale chceme objektívne zhodnotiť, čo je lepšia investícia, porovnáme si cenovú výkonnosť oboch aktív a dôvody, prečo ich ceny stúpajú.
Všeobecne platí, že Bitcoin môže byť vhodný pre tých, ktorí hľadajú vysoké zhodnotenie a sú ochotní akceptovať riziko, zatiaľ čo zlato môže byť lepšou voľbou pre tých, ktorí uprednostňujú stabilitu. Tabuľky nižšie zobrazujú priemerné ročné výnosy zlata a Bitcoinu a zároveň aj akumulované zisky v percentách podľa údajov Curvo.
TIP Bitcoin je najziskovejšie aktívum na svete
Z tabuľky vyššie je jasné, že zlato a ani žiadne iné aktívum na svete nedokáže Bitcoinu v cenovej výkonnosti konkurovať. Ešte lepší pohľad môžeme získať z porovnania ziskovosti konkrétnych rokov za poslednú dekádu, čo nám zobrazuje tento obrázok:
Dôvody, prečo cena zlata rastie
- Geopolitické napätie: V súčasnosti geopolitické napätie stále prevláda, keďže na Ukrajine je vojna a na Blízkom východe nekončiaci konflikt.
- Ekonomická neistota: História ukázala, že ekonomické spomalenie bolo vždy sprevádzané rastom ceny zlata.
- Inflácia: Zlato je tradične považované za účinný nástroj na ochranu pred infláciou. Investori dlhodobo uprednostňujú aktíva, ktorých primárnou úlohou je uchovávať hodnotu.
- Inštitucionálny dopyt: Drahý kov posledné roky vo veľkom hromadia najväčšie finančné inštitúcie, centrálne banky, ako aj vlády po celom svete.
- Obmedzená ponuka: Nové ložiská zlata takmer nepribúdajú a ak sa aj nájdu, novo nájdená ruda už nie je taká kvalitná a je stále finančne náročnejšie ju vyťažiť.
Dôvody, prečo cena Bitcoinu rastie
- Halving: Táto udalosť každé 4 roky znižuje odmenu za vyťažený blok na polovicu, čo zásadne spomaľuje rast ponuky, a to tlačí cenu nahor.
- Fixná ponuka: Bitcoin má fixnú ponuku 21 miliónov mincí a tá sa nedá rozšíriť.
- Inštitucionálny dopyt: Bitcoin nenakupujú už len retailoví investori, ale aj najväčšie finančné spoločnosti a inštitúcie.
- Decentralizácia: Nikto ho nevlastní a ani neovláda. Dokonca ani nikto nemusí vedieť, že nejaký Bitcoin vlastníte.
- Ochrana pred infláciou: Nielenže vás Bitcoin dlhodobo chráni pred infláciou, no inkasujete aj vysoké zisky.